7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
UNUTULMAZ YAZILARUNUTULMAZ YAZILAR

Tarih: 2010-12-27

UNUTULMAZ YAZILAR  I 
Öyle yazılar vardır, o gün okunur ve işlevi biter.
Ama öyle yazılar vardır ki, yazıldıktan yıllarca sonra bile  yazıldıkları andaki öneminden hiç birşey kaybetmezler.
Yine öyle yazılar vardır ki, yürek işidir, cesaret işidir, söylenemeyeni söylemektir.
Bir de, şu anda eski önemini taşımasalar da yayınlandıkları anda büyük ses getirmiş, önemli konulara parmak basmış; tabir yerindeyse olayların akışını değiştirmiş yazılar vardır.
Bunlara “İz Bırakan Yazılar” da, diyebilirsiniz . “Unutulmaz Yazılar” da.
Telekomünikasyon alanında yazılmış  “Unutulmaz Yazılar”’ı sizlere yeniden hatırlatalım istedik. Ve ilk yazı için Sayın Mümtaz Soysal’ın 04.07.2005 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan yazısını seçtik: HAİNLİKLER

HAİNLİKLER
Mümtaz Soysal.
Cumhuriyet 04.07.2005
VATAN HAİNLİĞİ gibi iri laflar etmenin, sonra da ''O kadar da büyük hainlik sayılmaz'' denildiği için hiçbir şey yapamaz durumda kalmanın gereği yok. Vatan hainliğinden başka hainlikler de vardır; yıllarca sarf edilen emeğin değerine, kamu hizmetine ve halkın malına hainlik etmek gibi.
Anadolu halkının ''hayınlık'' dediği türden hainlikler.
Gecen gün yapılan Türk Telekom ihalesi gibi.
Düşünün ki, sadece 1 milyar 310 milyon dolar pesin ödemeyle koskoca bir kamu isletmesi ve onunla birlikte çok önemli bir kamu hizmeti elden çıkarılmaktadır. Bu, kamu malına ve kamu hizmetine hainlik değildir de nedir?
''Alınan para, toptan satış bedeli değil, sadece ilk taksit; yüzde 20'lik bir pesin ödeme; sonradan beş yıl boyunca ödenecek taksitlerle toplam değer tam 6 milyar 550 milyon ediyor'' demeyin. Böyle bir avunma su hesap karsısında on paralık değer taşımıyor: Türk Telekom şimdiki durumda her yıl 2 milyar 150 milyon dolar kar sağlamakta; demek ki, koskoca kurulusun yüzde 55 hissesini satıp yönetimini yabancı bir şirkete hemen devretme karşılığında ele gecen para sadece bir yılda elde edilecek karın yarısından biraz fazla.
Neredeyse, kurulusun altı aylık karı kadar.
Ama, bu kadarcık bir pesin ödemeye dayalı satışla ne yapmış oluyorsunuz? Yüzde 55'i için 6 milyar 550 milyon dolar verildiğine ve sermaye hisselerinin çoğunluğu bu parayı verenlere geçtiğine göre, bütününün teorik olarak en az 11 milyar 900 milyon dolarlık değeri olduğunu kabul ettiğiniz bir fabrikayı 1 milyar 310 milyon dolar karşılığında yabancıların emrine vermiş olmuyor musunuz?
Bu ne biçim bir satıştır ki, elinizde kalsa bugünkü kazanç temposuyla 21 yılda size 45 milyar 150 milyon kar getirebilecek ve üstelik yine elinizde kalacak bir kurulusun yönetimini başkasına vermektesiniz?
Kaldı ki, siz aynı kurulusu tek basınıza şimdiye kadar olduğundan daha iyi de yönetebilir ve çok daha yüksek kar düzeyine erişebilirsiniz. Oysa, yabancıların eline geçmiş bir yönetimin neyi, nasıl yapacağından emin misiniz?
Gerçekten, söyle bir bakıldığında, son derece kuşku çekici bir sermaye yapıları var: Bir yanda Araplar, bir yanda Lübnanlıların koluna girmiş birtakım tatlı su Frenkleri ve ayrıca İtalyanlar. Hele bu sonuncular, zaten ortak oldukları AVEA'daki yüzde 40'lık Türk Telekom payının yüzde 55'ini de ele geçirmiş olacaklar böylelikle.
Yapılan, akıllıca ve kamunun çıkarlarına uygun bir satış mı?

Yoksa, İtalyanların ''İhaleyi bize vermezseniz, AVEA'daki payımızı çekeriz'' şantajına boyun eğiş mi?
Berlusconi 'yle AB ahbaplığının sonucu mu?
Bir gazete, aslında gülünç olan satış bedelini yüksek bulup ''Bu bir rekor'' diye manset atmıs. Evet, bir rekor: Mantıksızlık, hesapsızlık, halkın malına hayınlık rekoru.

--


Bu Haber 2490 defa okunmuştur.
BİR TELGRAFIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
HAYALİ CİHAN DEĞER
BALKANLARDA BİR AŞK HİKAYESİ
1990´LI YILLARDA BATMAN&ac
ADANA, ÇEKİL ARADAN
NUTUK´TA TELGRAF VE TELGRAFÇILAR
TEKNOLOJİ TARİHİNDEN EN ÖNEMLİ 9
POSTA VE TELEKOMÜNİKASYONDA İLKL
ANTALYA TELGRAFHANESİ GERÇEĞİ
NOSTALJİ; PTT SPOR KULÜBÜ
PTT TARİHİNİN İLK BÜYÜK YOLSUZLU
KUTLUCA (KUŞÇALI) TELGRAFHANESİ
POSTANE İŞGALLERİ III
POSTANE İŞGALLERİ (2)
POSTANE İŞGALLERİ (I)
FOTOĞRAFLARLA NOSTALJİ
İZMİR TELEFON ŞİRKETİNİN DEVLETL
İZ BIRAKAN PTT’CİLER 4: ORHAN V
PTT-TELEKOM TARİHİNDEN FOTOĞRAFL
PTT-TELEKOM TARİHİNDEN FOTOĞRAFL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!