7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
OTELLERE YILDIZ AYARIOTELLERE YILDIZ AYARI

Tarih: 2011-04-08

OTELLERE YILDIZ AYARI: 5 YILDIZLI OTELDE HER ODADA ÜCRETSİZ İNTERNET ZORUNLU.
5 yıldızlı otel odalarında ücretsiz internet sağlanırken, tatil köylerindeki doktor ve hemşire bulundurma zorunluluğu kaldırıldı. Eski yönetmelikte yer alan ‘bowling’ yeni yönetmelikte ‘bovling, ‘squash’ ise ‘duvar tenisi’ olarak değiştirildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm yönetmeliği değişikliğiyle otellere ve tatil köylerine “yıldız” ayarı yaptı. Buna göre, 5 yıldızlı otellere odalarda ücretsiz internet sağlama ve bünyesindeki lokantaların da asgari ikinci sınıf düzeyinde olması zorunluluğu getirilirken, tatil köylerinde ise artık doktor bulundurulmayacak.
Yönetmelik tesislere güzellik merkezi ayarı da yapıyor. Adında güzellik, estetik ve fiziksel bakım üniteleriyle ilgili terimler kullanmak isteyen tesisler, kapasitesinde jimnastik salonu, alarm sistemi bulunan sauna, Türk hamamı, buhar banyosu, kar odası, tuz odası, tuzlu buhar odası, sıcak taş odası, masaj üniteleri, aletli masaj üniteleri, cilt bakım üniteleri, ısıtmalı havuz gibi ünitelerden en az 5’ini bulunduracak.
Odalarda ücretsiz internet
Bir otelin 5 yıldızlı olabilmesi için ise “toplam personelinin en az yüzde 25’inin konusunda eğitim alması” hükmü getirildi. Odalarda çalışma masası bulundurma zorunluluğu kaldırıldı. Eski yönetmeliğe göre, 5 yıldızlı otellerin oda sayısının yüzde 10’u oranında internet imkanı sağlanması gerekiyordu. Yeni düzenlemeyle odalarda ücretsiz internet sağlanması zorunlu hale getirildi. Otel bünyesindeki alakart restoranları ise asgari ikinci sınıf lokanta ayarında olacak. Eski düzenlemeye göre 3 yıldızlı otellerde ise odalarının yüzde 50’sinde mini bar olma zorunluluğu varken, şimdi tamamında bulundurma zorunluluğu getirildi.
Doktor zorunluluğu kalktı Doktor zorunluluğu kalktı
Bakanlık ‘tatil köyleri’ile ilgili de değişikliklere gitti. Sürekli hizmet verilmesine yönelik doktor ve hemşire anlaşması yapılması zorunluluğu da kaldırıldı. ‘Oyun ve televizyon salonu’ yerine ‘en az 2 adet çok amaçlı salon’ istenirken, eski yönetmelikte mutfak için aranan ‘servis avlusu ve servis girişi” şartı da kaldırıldı. İstenen ‘kabul alanından ayrı oturma salonu veya okuma salonu’, ‘Kabul alanından ayrı oturma salonu veya mahalli’ olarak değiştirildi. Eski yönetmelik, 5 yıldızlı tatil köylerinin lokantasının birinci sınıf olarak düzenlenmesini öngörürken, yeni yönetmelikte lokantanın sınıfı belirlenmedi. Oda sayısının yüzde biri oranına yeterli olabilecek düzeyde internet hizmeti verilen mahalin oranı ise yüzde 5’e çıkarıldı.
Butik otellere 60 oda sınırı
Yönetmelikle, en az 10 odalı olması belirlenen butik otellerin, maksimum oda sayısı sınırı 60 oldu. Butik otellerde, yatak kapasitesinin en az yüzde 75’ine alakart hizmet verilen asgari ikinci sınıf lokanta, müşteri yatak odasını gece kullanımına hazırlama hizmeti, kadın ve erkek personel için ayrı soyunma yerleri, dolapları, duş ve tuvalet yerleri olacak.
Yatak kapasitesinin en az yüzde 50’si oranında da eğitimli personelle hizmet verecek. Ayrıca, en az 50 kişilik pasta salonu, 50 kişilik kabare, sinema, tiyatro salonu, en az 60 metrekarelik kütüphane ünitelerinden en az biri olmak zorunda. Açık veya kapalı yüzme havuzu ya da jimnastik salonu, bovling-bilardo salonu, Türk hamamı, buhar banyosu, kar odası, tuz odası, buhar odası, sıcak taş odası, alarm sistemi bulunan sauna, masaj, aletli masaj, cilt bakım üniteleri, tenis kortu, kayak pisti, duvar tenisi salonu ünitelerinden de en az 3’ünün bulunması zorunlu.
Bowling ‘bovling’, squash ‘duvar tenisi’ olacak
Yönetmeliğin “Temalı Parklar” bölümünde “spor temalı tesis” tanımı yapıldı. Turizm yatırımı belgesine yönelik de düzenleme getirildi. “Tescilli kültür varlığı niteliğindeki yapılarda yer almayan özel tesislere, tatil sitelerine, butik tatil villalarına, müstakil apart otellere ve pansiyonlara turizm yatırımı belgesi verilemez” denildi. Yönetmelikte, Türkçe kullanımına yönelik düzenlemeler dikkat çekti. Yeni yönetmelikte ‘bowling’, ‘squash’ sporlarının adı ‘bovling’, ‘duvar tenisi’ olarak değiştirildi. Yeni yönetmelikte ‘bedensel engelli’ tabiri de ‘bedensel özürlü’ olarak yer aldı.
 
 
Bu Haber 3610 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!