DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
OGER BULGAR TELECOMU ALIYOROGER BULGAR TELECOMU ALIYOR

Tarih: 2011-04-26

OGER TELECOM BULGAR TELECOM'U DA ALIYOR.
Türk Telekom'un % 55 ortağı durumundaki Oger Telecom'un, kısa bir süre sonra Bulgaristan'ın eski sabit hat devlet tekeli olan Bulgar Telecom (BTC) firmasının yönetimini alacağı açıklandı.
Hafta sonunda yayınlanan Trud gazetesine göre, Oger BTC'nin % 25 hissesini ve şirketin operasyonel yönetimini almış olacak. Ayrıca 1 yıl içinde çoğunluk hissesi satın alma opsiyonuna da sahip olacak.
Oger'in % 25 BTC hissesi için önemli bir para ödemeyeceği ama 1,3 milyar Euro'luk banka borcunu üstleneceği belirtiliyor.
Ülkemizdeki Türk Telekom benzeri bir yapılanmaya sahip olan Vivacom, Bulgarian Telecomunications Company (BTC) adıyla devlet kurumu olarak 1992'ye dek hizmet verdi. Bu tarihte Bulgaristan'da posta ve telekomünikasyon hizmetlerinin birbirinden ayrılması kararı üzerine borsaya açık bir firma olarak yeniden yapılanan Vivacom önce 2004'teki özelleştirme ihalesi ile Advent International'a sonra da 2007 yılında 2,2 milyar Dolar karşılığında ABD'li sigortacılık devi AIG'ye satılmıştı.
Global krizin patlak vermesi ve Bulgaristan operasyonlarının da iyi gitmemesi nedeniyle borç batağına giren AIG'nin hisselerinin bir kısmını 2010 Mart ayında Pinebridge Investment satın almıştı. Geçtiğimiz aylarda ise firmanın borçlarının temizlenmesi için Pinebridge AIG'ye bir teklif vermiş, aralarında Tennebaum Capital Partners, Austrian Mezzanine management, AXA Private Equity, Darby Overseas investments, Royal Bank of Scotland and Deutsche Bank ve Oger Telecom'un da bulunduğu bir dizi yatırımcı da karşı teklif vermişlerdi.
Vivacom 2,9 milyon telefon abonesi ile Bulgaristan pazarında %97'lik bir hakimiyete sahip. Firma Bulgaristan'daki geniş bant internet pazarında da 100.000 kadar abonesi ile lider durumda. Son yıllarda artan mobil iletişim ve alternatif Telekom firmaları ile birlikte abone kaybetmeye başlayan firmanın geleceği ise belirsiz durumda. Vivacom'un daha doğrusu o zamanki adıyla Bulgarian Telecomunications Company - BTC'nin 2004 yılında düzenlenen özelleştirme ihalesine Türkiye'den de iki firma (Oger Telecom'un o tarihte henüz satın almadığı Türkiye'deki ayağı Türk Telekom ve Koç Holding) katılmış, 180 milyon $'da kaldıkları ihalede, rakipleri Advent 220 milyon $'a çıktığı için kaybetmişlerdi.
Kaynak: turk.internet.com
Bu Haber 2218 defa okunmuştur.
ÇEKMEYEN TELEFONLAR VE DERTLİ V
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ
TEKNOLOJİYE KARŞI NOSTALJİ; TEBR
APPLE SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLE YOĞUNL
PTT´DEN ATILIM HAMLELERİ
PTT´DEN SoSYAL BİR HAMLE
ŞİİR TADINDA ESKİ DATÇA
1 MİLYON TL DOLANDIRAN PTT MEMUR
PTT FUTBOL FEDERASYONUNUN SPONSO
BİLGİ, ALGI, MEDYA, HUKUK
PTT´DEN UYARI GELDİ...SAKIN!
BÜYÜK İHALE AVEA VE VODAFONE&acu
BTK TUZAK SİTELERİ KAPATTI
ESKİ BİR PAZARLAMA MÜDÜRÜNDEN TA
ZEYNEL KONUK VEFAT ETTİ
1987´DEN BİR NOSTALJİ
TELEKOMCULAR DERNEĞİ BİR İLKE İM
TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE 56 ADAY
BTK; E-DEVLETE BAKIN
CUMHURBAŞKANI UYARDI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!