Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
OGER BULGAR TELECOMU ALIYOROGER BULGAR TELECOMU ALIYOR

Tarih: 2011-04-26

OGER TELECOM BULGAR TELECOM'U DA ALIYOR.
Türk Telekom'un % 55 ortağı durumundaki Oger Telecom'un, kısa bir süre sonra Bulgaristan'ın eski sabit hat devlet tekeli olan Bulgar Telecom (BTC) firmasının yönetimini alacağı açıklandı.
Hafta sonunda yayınlanan Trud gazetesine göre, Oger BTC'nin % 25 hissesini ve şirketin operasyonel yönetimini almış olacak. Ayrıca 1 yıl içinde çoğunluk hissesi satın alma opsiyonuna da sahip olacak.
Oger'in % 25 BTC hissesi için önemli bir para ödemeyeceği ama 1,3 milyar Euro'luk banka borcunu üstleneceği belirtiliyor.
Ülkemizdeki Türk Telekom benzeri bir yapılanmaya sahip olan Vivacom, Bulgarian Telecomunications Company (BTC) adıyla devlet kurumu olarak 1992'ye dek hizmet verdi. Bu tarihte Bulgaristan'da posta ve telekomünikasyon hizmetlerinin birbirinden ayrılması kararı üzerine borsaya açık bir firma olarak yeniden yapılanan Vivacom önce 2004'teki özelleştirme ihalesi ile Advent International'a sonra da 2007 yılında 2,2 milyar Dolar karşılığında ABD'li sigortacılık devi AIG'ye satılmıştı.
Global krizin patlak vermesi ve Bulgaristan operasyonlarının da iyi gitmemesi nedeniyle borç batağına giren AIG'nin hisselerinin bir kısmını 2010 Mart ayında Pinebridge Investment satın almıştı. Geçtiğimiz aylarda ise firmanın borçlarının temizlenmesi için Pinebridge AIG'ye bir teklif vermiş, aralarında Tennebaum Capital Partners, Austrian Mezzanine management, AXA Private Equity, Darby Overseas investments, Royal Bank of Scotland and Deutsche Bank ve Oger Telecom'un da bulunduğu bir dizi yatırımcı da karşı teklif vermişlerdi.
Vivacom 2,9 milyon telefon abonesi ile Bulgaristan pazarında %97'lik bir hakimiyete sahip. Firma Bulgaristan'daki geniş bant internet pazarında da 100.000 kadar abonesi ile lider durumda. Son yıllarda artan mobil iletişim ve alternatif Telekom firmaları ile birlikte abone kaybetmeye başlayan firmanın geleceği ise belirsiz durumda. Vivacom'un daha doğrusu o zamanki adıyla Bulgarian Telecomunications Company - BTC'nin 2004 yılında düzenlenen özelleştirme ihalesine Türkiye'den de iki firma (Oger Telecom'un o tarihte henüz satın almadığı Türkiye'deki ayağı Türk Telekom ve Koç Holding) katılmış, 180 milyon $'da kaldıkları ihalede, rakipleri Advent 220 milyon $'a çıktığı için kaybetmişlerdi.
Kaynak: turk.internet.com
Bu Haber 2251 defa okunmuştur.
PTT´DE YOLSUZLUKLAR ZİNCİR
E-DEVLETTE YAŞANAN SORUN ve NEDE
15 YILDA 60 MİLYAR DOLARLIK ÖZEL
PTT VOLEYBOLÜN SPONSORU OLDU
TURKCELL´İN İLETİŞİM DİREKTÖRÜ;
TURKCELL 3 MİLYON DOLARLIK EOROB
BAZI OYUNLAR İNTİHARA SÜRÜKLEYEB
ULAŞTIRMA BAKANLIĞINA 3840 KİŞİ
KORSAN TAHSİLAT MERKEZLERİNE DİK
İNTERNETTE EN ÇOK NE ARANDI?
SANAYİ BAKANLIĞINDA 59 GÖZALTI
3 GSM OPERATÖRÜNE SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM´UN ORTAĞI BAT
PERİHAN TUNÇBİLEK YAZDI Biraz He
WIKIPEDIA YASAĞININ NEDENİ?
ORTAOKULLARA BİLİŞİM DERSİ
FETÖ´NÜN 50 BİLİŞİM UZMANI
YARDIM KAMPANYALARINA YENİ ÖNLEM
VPN YASA DIŞI...
YÜZEN ÜNİVERSİTE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!