Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
OGER BULGAR TELECOMU ALIYOROGER BULGAR TELECOMU ALIYOR

Tarih: 2011-04-26

OGER TELECOM BULGAR TELECOM'U DA ALIYOR.
Türk Telekom'un % 55 ortağı durumundaki Oger Telecom'un, kısa bir süre sonra Bulgaristan'ın eski sabit hat devlet tekeli olan Bulgar Telecom (BTC) firmasının yönetimini alacağı açıklandı.
Hafta sonunda yayınlanan Trud gazetesine göre, Oger BTC'nin % 25 hissesini ve şirketin operasyonel yönetimini almış olacak. Ayrıca 1 yıl içinde çoğunluk hissesi satın alma opsiyonuna da sahip olacak.
Oger'in % 25 BTC hissesi için önemli bir para ödemeyeceği ama 1,3 milyar Euro'luk banka borcunu üstleneceği belirtiliyor.
Ülkemizdeki Türk Telekom benzeri bir yapılanmaya sahip olan Vivacom, Bulgarian Telecomunications Company (BTC) adıyla devlet kurumu olarak 1992'ye dek hizmet verdi. Bu tarihte Bulgaristan'da posta ve telekomünikasyon hizmetlerinin birbirinden ayrılması kararı üzerine borsaya açık bir firma olarak yeniden yapılanan Vivacom önce 2004'teki özelleştirme ihalesi ile Advent International'a sonra da 2007 yılında 2,2 milyar Dolar karşılığında ABD'li sigortacılık devi AIG'ye satılmıştı.
Global krizin patlak vermesi ve Bulgaristan operasyonlarının da iyi gitmemesi nedeniyle borç batağına giren AIG'nin hisselerinin bir kısmını 2010 Mart ayında Pinebridge Investment satın almıştı. Geçtiğimiz aylarda ise firmanın borçlarının temizlenmesi için Pinebridge AIG'ye bir teklif vermiş, aralarında Tennebaum Capital Partners, Austrian Mezzanine management, AXA Private Equity, Darby Overseas investments, Royal Bank of Scotland and Deutsche Bank ve Oger Telecom'un da bulunduğu bir dizi yatırımcı da karşı teklif vermişlerdi.
Vivacom 2,9 milyon telefon abonesi ile Bulgaristan pazarında %97'lik bir hakimiyete sahip. Firma Bulgaristan'daki geniş bant internet pazarında da 100.000 kadar abonesi ile lider durumda. Son yıllarda artan mobil iletişim ve alternatif Telekom firmaları ile birlikte abone kaybetmeye başlayan firmanın geleceği ise belirsiz durumda. Vivacom'un daha doğrusu o zamanki adıyla Bulgarian Telecomunications Company - BTC'nin 2004 yılında düzenlenen özelleştirme ihalesine Türkiye'den de iki firma (Oger Telecom'un o tarihte henüz satın almadığı Türkiye'deki ayağı Türk Telekom ve Koç Holding) katılmış, 180 milyon $'da kaldıkları ihalede, rakipleri Advent 220 milyon $'a çıktığı için kaybetmişlerdi.
Kaynak: turk.internet.com
Bu Haber 2289 defa okunmuştur.
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI: FRİG YOLU
SENDİKA BAŞKANLARINDAN BYLOCK UY
1350 KİLOMETREDEN MEKTUP VAR
TURKCELL´İN FİNANS ŞİRKETİNE BDD
HUAWEİ AEO SERTİFİKASI ALAN İLK
CERABLUS´A PTT ŞUBESİ AÇIL
PTT GENEL MÜDÜRÜNÜN 60 DANIŞMANI
CEP ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI SİLİN
DÜNYANIN EN İYİ PULU: KARS KALES
E.GÜMÜŞ YAZDI; İZNİK´TE GÜN BATI
20 BİN KİŞİYE İŞ: MİLLİ HACKER
CENGİZ YERLİKAYALAR´IN ANNESİ VE
TÜRK MÜHENDİSLERİ ATM YAPTI
HABERLEŞME İLE İLGİLİ KANUNLAR D
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY
PTT´DEN İSTİHDAMA İLİŞKİN AÇIKL
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN TURKCELL&
EMEKLİLERE KÖTÜ HABER
MOBİL KULLANIMINDA AVRUPA BİRİNC
ANNELER BABALAR DİKKAT!
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!