"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
OGER BULGAR TELECOMU ALIYOROGER BULGAR TELECOMU ALIYOR

Tarih: 2011-04-26

OGER TELECOM BULGAR TELECOM'U DA ALIYOR.
Türk Telekom'un % 55 ortağı durumundaki Oger Telecom'un, kısa bir süre sonra Bulgaristan'ın eski sabit hat devlet tekeli olan Bulgar Telecom (BTC) firmasının yönetimini alacağı açıklandı.
Hafta sonunda yayınlanan Trud gazetesine göre, Oger BTC'nin % 25 hissesini ve şirketin operasyonel yönetimini almış olacak. Ayrıca 1 yıl içinde çoğunluk hissesi satın alma opsiyonuna da sahip olacak.
Oger'in % 25 BTC hissesi için önemli bir para ödemeyeceği ama 1,3 milyar Euro'luk banka borcunu üstleneceği belirtiliyor.
Ülkemizdeki Türk Telekom benzeri bir yapılanmaya sahip olan Vivacom, Bulgarian Telecomunications Company (BTC) adıyla devlet kurumu olarak 1992'ye dek hizmet verdi. Bu tarihte Bulgaristan'da posta ve telekomünikasyon hizmetlerinin birbirinden ayrılması kararı üzerine borsaya açık bir firma olarak yeniden yapılanan Vivacom önce 2004'teki özelleştirme ihalesi ile Advent International'a sonra da 2007 yılında 2,2 milyar Dolar karşılığında ABD'li sigortacılık devi AIG'ye satılmıştı.
Global krizin patlak vermesi ve Bulgaristan operasyonlarının da iyi gitmemesi nedeniyle borç batağına giren AIG'nin hisselerinin bir kısmını 2010 Mart ayında Pinebridge Investment satın almıştı. Geçtiğimiz aylarda ise firmanın borçlarının temizlenmesi için Pinebridge AIG'ye bir teklif vermiş, aralarında Tennebaum Capital Partners, Austrian Mezzanine management, AXA Private Equity, Darby Overseas investments, Royal Bank of Scotland and Deutsche Bank ve Oger Telecom'un da bulunduğu bir dizi yatırımcı da karşı teklif vermişlerdi.
Vivacom 2,9 milyon telefon abonesi ile Bulgaristan pazarında %97'lik bir hakimiyete sahip. Firma Bulgaristan'daki geniş bant internet pazarında da 100.000 kadar abonesi ile lider durumda. Son yıllarda artan mobil iletişim ve alternatif Telekom firmaları ile birlikte abone kaybetmeye başlayan firmanın geleceği ise belirsiz durumda. Vivacom'un daha doğrusu o zamanki adıyla Bulgarian Telecomunications Company - BTC'nin 2004 yılında düzenlenen özelleştirme ihalesine Türkiye'den de iki firma (Oger Telecom'un o tarihte henüz satın almadığı Türkiye'deki ayağı Türk Telekom ve Koç Holding) katılmış, 180 milyon $'da kaldıkları ihalede, rakipleri Advent 220 milyon $'a çıktığı için kaybetmişlerdi.
Kaynak: turk.internet.com
Bu Haber 2151 defa okunmuştur.
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!