Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
OGER BULGAR TELECOMU ALIYOROGER BULGAR TELECOMU ALIYOR

Tarih: 2011-04-26

OGER TELECOM BULGAR TELECOM'U DA ALIYOR.
Türk Telekom'un % 55 ortağı durumundaki Oger Telecom'un, kısa bir süre sonra Bulgaristan'ın eski sabit hat devlet tekeli olan Bulgar Telecom (BTC) firmasının yönetimini alacağı açıklandı.
Hafta sonunda yayınlanan Trud gazetesine göre, Oger BTC'nin % 25 hissesini ve şirketin operasyonel yönetimini almış olacak. Ayrıca 1 yıl içinde çoğunluk hissesi satın alma opsiyonuna da sahip olacak.
Oger'in % 25 BTC hissesi için önemli bir para ödemeyeceği ama 1,3 milyar Euro'luk banka borcunu üstleneceği belirtiliyor.
Ülkemizdeki Türk Telekom benzeri bir yapılanmaya sahip olan Vivacom, Bulgarian Telecomunications Company (BTC) adıyla devlet kurumu olarak 1992'ye dek hizmet verdi. Bu tarihte Bulgaristan'da posta ve telekomünikasyon hizmetlerinin birbirinden ayrılması kararı üzerine borsaya açık bir firma olarak yeniden yapılanan Vivacom önce 2004'teki özelleştirme ihalesi ile Advent International'a sonra da 2007 yılında 2,2 milyar Dolar karşılığında ABD'li sigortacılık devi AIG'ye satılmıştı.
Global krizin patlak vermesi ve Bulgaristan operasyonlarının da iyi gitmemesi nedeniyle borç batağına giren AIG'nin hisselerinin bir kısmını 2010 Mart ayında Pinebridge Investment satın almıştı. Geçtiğimiz aylarda ise firmanın borçlarının temizlenmesi için Pinebridge AIG'ye bir teklif vermiş, aralarında Tennebaum Capital Partners, Austrian Mezzanine management, AXA Private Equity, Darby Overseas investments, Royal Bank of Scotland and Deutsche Bank ve Oger Telecom'un da bulunduğu bir dizi yatırımcı da karşı teklif vermişlerdi.
Vivacom 2,9 milyon telefon abonesi ile Bulgaristan pazarında %97'lik bir hakimiyete sahip. Firma Bulgaristan'daki geniş bant internet pazarında da 100.000 kadar abonesi ile lider durumda. Son yıllarda artan mobil iletişim ve alternatif Telekom firmaları ile birlikte abone kaybetmeye başlayan firmanın geleceği ise belirsiz durumda. Vivacom'un daha doğrusu o zamanki adıyla Bulgarian Telecomunications Company - BTC'nin 2004 yılında düzenlenen özelleştirme ihalesine Türkiye'den de iki firma (Oger Telecom'un o tarihte henüz satın almadığı Türkiye'deki ayağı Türk Telekom ve Koç Holding) katılmış, 180 milyon $'da kaldıkları ihalede, rakipleri Advent 220 milyon $'a çıktığı için kaybetmişlerdi.
Kaynak: turk.internet.com
Bu Haber 2321 defa okunmuştur.
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!