"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
SPK KARARI VE TURKCELLSPK KARARI VE TURKCELL

Tarih: 2011-10-12

 TURKCELL'DE YABANCI ORTAĞA SPK FRENİ.
Türkiye'nin en büyük bilişim şirketi Turkcell Genel Kurulu'na saatler kala dün Resmi  Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan bir kanun hükmünde kararname sessiz sedasız Sermaye Piyasası Kurulu'na borsa şirketlerine kurumsal yönetim ilkelerini zorunlu tutması için yasal yetki verdi. Aynı gece bir tebliğ yayımlayan SPK, bankalar hariç İMKB 30 şirketlerinin kurumsal yönetim ilkelerine uymalarını zorunlu kıldı. Bu karar ise tüm borsa şirketlerini etkilemesine rağmen özellikle bir süredir yönetim  sorunu yaşayan Turkcell'de etkili olacak. Çünkü SPK dün yayımladığı tebliğ ile genel kuruldan bir gün önce bilişim devi şirkette yönetimin bağımsız üyelere geçmesini  sağlayacak. SPK tebliğinde İMKB 30 şirketlerinin yönetim kurulu için "Yönetim kurulunun, sayısı ikiden az olmamak üzere en az üçte biri bağımsız üyelerden oluşur. Bağımsız üye sayısının hesaplanmasında küsuratlar izleyen tam sayı olarak dikkate  alınır" düzenlemesini getirdi. Böylece Turkcell'de 3 bağımsız üye olacak. Diğer 4 üyeden 1'nini Çukurova diğer üçünün ise şirketin yabancı ortakları Alfa ve  Teliasonera'da olması bekleniyor. Yönetim Kurulu'nda kararlar 5 kişi ile alındığı için 3 bağımsız üyenin istemediği herhangi bir karar alınamayacak.
 ÖNCE KHK HAZIRLANDI
Resmi Gazetenin 11.10.2011 gün ve 28081 Sayılı Mükerrer sayısında yayınlanan KHK  ile Sermaye Piyasası Kurulu'na borsa şirketlerine şeffaf olması zorunluluğu getirmesi için yetki verdi. Kararname ile SPK'ya sermaye piyasasında kurumsal yönetim ilkelerini tespit ve ilan etmek, yatırım  ortamının iyileştirilmesine katkıda bulunmak üzere, borsada işlem gören halka açık şirketlerden halka açıklık oranları, yatırımcı sayısı ve niteliği, dâhil oldukları endeks ve belirli bir zaman dilimindeki işlem yoğunluğunu dikkate alarak belirlemiş olduğu  gruplarda yer alanların kurumsal yönetim ilkelerine kısmen veya tamamen uymalarını  zorunlu tutmak yetkisi getirildi. SPK şirketlerin şeffaf olması için buna ilişkin usul ve esasları belirlemek, getirilen uyum zorunluluğuna aykırı işlemlerin hukuka aykırılığının tespiti veya iptali için her türlü teminattan muaf olarak ihtiyati tedbir istemek, dava açmak, açılan davada uyum zorunluluğunun yerine getirilmesi sonucunu doğuracak şekilde karar alınmasını istemek yetkilerine sahip oldu.
 KÜÇÜK YATIRIMCIYI KORUMAK İÇİN
Ardından SPK’nın  çıkardığı tebliğ  Resmi Gazetenin 11.10.2011 gün ve 28082 Sayılı Mükerrer sayısında yayınlandı. Bu tebliğ ile İMKB 30 Endeksi'nde yer alan bankalar haricindeki  halka açık şirketleri bu ilkelere uyma zorunluluğu getirdi. Tebliğ'de özellikle küçük  yatırımcıların etkin bilgilendirilmelerini ve şirket yönetimlerinde etkin ve adil temsilini
sağlamak amacıyla seçilmiş bazı İlkelerin zorunlu olarak uygulanmasına karar verildiği belirtildi. "Bu çerçevede ilk etapta, yatırımcılarının sağlıklı bir biçimde karar vermelerini  kolaylaştırmak amacıyla genel kurul toplantı ilanlarının zamanlamasına ve içeriğine ilişkin yükümlülükler getirilmiş, ayrıca küçük yatırımcıların etkin bir biçimde temsil edilebilmesini ve yönetim kurulunun olası menfaat çatışmalarından uzak bir biçimde etkili çalışabilmesini teminen bağımsız yönetim kurulu üyeliği bir zorunluluk olarak düzenlenmiştir" denildi.
Hisse dağılımı
TeliaSonera %37.07
Halka Açık %33.48
Çukurova %13.82
Alfa %13.22
MV Grubu % 2.32
Yönetim Kurulu
Colin J. Williams (Başkan) - Bağımsız
Mehmet Bülent Ergin - Çukurova
Gülsün Nazlı Karamehmet Williams -  Çukurova
Oleg Malis - Alfa
Alexey Khudyakov - Alfa
Tero Erkki Kivisaari - TeliaSonera
Karin Eliasson - TeliaSonera
 GENEL KURUL BUGÜN YAPILMAYABİLİR
SPK aynı tebliğ ile yönetim kurulu üyeliklerine aday gösterilecek kişilerin isimleri ve özgeçmişlerini genel kurul toplantı ilanının yapıldığı tarihten sonraki 1 hafta içerisinde, derhal kamuya açıklanmak üzere şirkete bildirililmesi zorunluluğu getirdi. Bu madde nedeniyle Turkcell Genel Kurulu'nun bugün yapılamaması olasılığı var.
 Son bir yılda 3. olağanüstü genel kurul
20 Ekim 2010 Olağanüstü genel kurula hükümetkomiseri gelmedi.
21 Nisan 2011 Olağan genel kurulda yönetim ibra edilmedi.
11 Ağustos 2011 Olağanüstü genel kurulda yönetim ibra edilmedi.
12 Ekim 2011 Bugün yapılacak olağanüstü genelkurulda yönetimin değişmesi gündemde.
 GENEL KURULDAKİ 3 KRİTİK MADDE
4. Madde 2010 yılı faaliyet ve işlemlerinden dolayı ayrı ayrı ibra edilmeleri (daha önceki genel kurullarda ibra edilmedi)
5. Madde Bir veya birkaç yönetim kurulu üyesinin azli ve yerlerine yenilerinin seçimi.
9. Madde 2010 yılı kârın dağıtımı hakkında yönetim kurulu teklifinin ve dağıtım tarihinin görüşülerek karara bağlanması.
 TÜM İMKB 30 ŞİRKETLERİNE BAĞIMSIZ ÜYE
SPK düzenlemesi sadece Turkcell'i değil hepsi Türkiye'nin dev şirketleri olan bankalar hariç diğer İMKB 30 şirketinini de yönetim kurullarının üçte birlik bölümünü bağımsız üye atanması zorunluluğu getirdi.

Bu Haber 1534 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!