DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
YARGI HIZLANIYORYARGI HIZLANIYOR

Tarih: 2012-05-21

 

Yargının hızlandırılmasını amaçlayan tasarıda, borçlunun, yatak odası ve ibadet için gerekli eşyalar haciz dışı bırakıldı. Dosyalara UYAP sistemiyle inceleme yolu açılırken, tutuksuz yargılama önceleniyor.

TBMM Adalet Alt Komisyonu, yargının hızlandırılmasına ilişkin tasarıda önemli değişiklikler yaptığı raporunu üst komisyona sundu. Tasarıya göre, borçlunun ihtiyacı olan yatak takımları ile Kur’an-ı Kerim ve ibadet için gerekli eşyalar haczedilemeyecek.

Yargının hızlandırılmasına yönelik hazırlanan tasarıda özetle yer alan değişiklikler şunlar:

- Yabancı Devlet Aleyhine İcra: Buna göre, uluslararası ilişiklerde ortaya çıkabilecek sorunların ortadan kaldırılması amacıyla yabancı devlet aleyhine başlatılan ilamlı icra taleplerine ilişkin icra emrinde, uluslararası antlaşmalar saklı kalmak kaydıyla, borçlu devlete ait olan mallar hakkında cebri icra (kendi istekleriyle borçlarını ödemeyen borçluların, borçlarını devlet kuvveti ile ödemelerinin sağlanması) yapılabileceği ayrıca ihtar edilecek.

- Yatak takımlarına dokunulmazlık:  Yatak odasınailişkin yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyalar haczedilemeyecek.

- İcra Müdürlükleri: Kolluk kuvvetlerinin yakaladığı hacizli motorlu araçları, aracı uygun koşulda muhafaza edebilmek amacıyla icra müdürlüğüne teslim etmedeki en geç 3 günlük süre şartı kaldırıldı.

- İş Mahkemesi Davaları: Yargıtay’ın bozma kararlarına karşı mahkemelerin verdiği direnme kararlarının temyizi halinde dava dosyası önce kararı veren daireye gönderilecek. Karar veren daire direnmeyi yerinde görürse kararını düzeltecek, yerinde görmezse talebi 10 gün içinde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na iletecek.

- Davalarda Parasal Sınır: Danıştay üyelerinin nitelikleri arasında sayılan, tasarıdaki devlet hizmetlerindeki 12 yıl çalışma şartı 15 yıla çıkarılıyor. İdare ve vergi mahkemelerinde tek hakim tarafından görülecek davalarda 50 bin TL olarak belirlenen parasal sınır, çok yüksek olduğu gerekçesiyle 25 bin TL’ye düşürülüyor.

- Boş Hakim Kadroları: Tasarıda, Adalet Bakanlığı’nda boş bulunan 10 hakim-iç denetçi kadrolarına atama yapılması ve böylece iç denetimde ve adalet hizmetlerinde etkinliği artırılması amacıyla düzenleme yapıldı. İç denetçiliğe ilgili kanundaki atama şartlarına tabi olmaksızın, en az 6 yıl hakim ve savcılık yapan, üstün başarısı ile iç denetim hizmetlerinde yararlı olacağı anlaşılanlar arasından bakan tarafından atama yapılacak. 

- Elektrik ve Su kaçakları: Kullandıkları elektrik, su ve doğalgazın bedelini ödemek niyetini taşıyan tüketiciler, tükettikleri enerji miktarının tartışmaya yer bırakmayacak şekilde belirlenmesini sağlarlarsa, haklarında ceza hukuku sorumluluğu cihetine gidilmeyecek.

- Uyap Düzenlemesi:Güvenlik elektronik imza, elle atılan imza ile aynı ispat gücüne sahip olacak ve onun yerine kullanılabilecek. Dosyalar, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi vasıtasıyla incelenebilecek.

- Adli Kontrol: CMK’da yer alan, hakimlerin tutuklama yerine adli kontrol uygulayabileceğine yönelik düzenlemedeki süre sınırı da kaldırıyor. 

Bu Haber 1214 defa okunmuştur.
ÇEKMEYEN TELEFONLAR VE DERTLİ V
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ
TEKNOLOJİYE KARŞI NOSTALJİ; TEBR
APPLE SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLE YOĞUNL
PTT´DEN ATILIM HAMLELERİ
PTT´DEN SoSYAL BİR HAMLE
ŞİİR TADINDA ESKİ DATÇA
1 MİLYON TL DOLANDIRAN PTT MEMUR
PTT FUTBOL FEDERASYONUNUN SPONSO
BİLGİ, ALGI, MEDYA, HUKUK
PTT´DEN UYARI GELDİ...SAKIN!
BÜYÜK İHALE AVEA VE VODAFONE&acu
BTK TUZAK SİTELERİ KAPATTI
ESKİ BİR PAZARLAMA MÜDÜRÜNDEN TA
ZEYNEL KONUK VEFAT ETTİ
1987´DEN BİR NOSTALJİ
TELEKOMCULAR DERNEĞİ BİR İLKE İM
TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE 56 ADAY
BTK; E-DEVLETE BAKIN
CUMHURBAŞKANI UYARDI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!