Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
YARGI HIZLANIYORYARGI HIZLANIYOR

Tarih: 2012-05-21

 

Yargının hızlandırılmasını amaçlayan tasarıda, borçlunun, yatak odası ve ibadet için gerekli eşyalar haciz dışı bırakıldı. Dosyalara UYAP sistemiyle inceleme yolu açılırken, tutuksuz yargılama önceleniyor.

TBMM Adalet Alt Komisyonu, yargının hızlandırılmasına ilişkin tasarıda önemli değişiklikler yaptığı raporunu üst komisyona sundu. Tasarıya göre, borçlunun ihtiyacı olan yatak takımları ile Kur’an-ı Kerim ve ibadet için gerekli eşyalar haczedilemeyecek.

Yargının hızlandırılmasına yönelik hazırlanan tasarıda özetle yer alan değişiklikler şunlar:

- Yabancı Devlet Aleyhine İcra: Buna göre, uluslararası ilişiklerde ortaya çıkabilecek sorunların ortadan kaldırılması amacıyla yabancı devlet aleyhine başlatılan ilamlı icra taleplerine ilişkin icra emrinde, uluslararası antlaşmalar saklı kalmak kaydıyla, borçlu devlete ait olan mallar hakkında cebri icra (kendi istekleriyle borçlarını ödemeyen borçluların, borçlarını devlet kuvveti ile ödemelerinin sağlanması) yapılabileceği ayrıca ihtar edilecek.

- Yatak takımlarına dokunulmazlık:  Yatak odasınailişkin yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyalar haczedilemeyecek.

- İcra Müdürlükleri: Kolluk kuvvetlerinin yakaladığı hacizli motorlu araçları, aracı uygun koşulda muhafaza edebilmek amacıyla icra müdürlüğüne teslim etmedeki en geç 3 günlük süre şartı kaldırıldı.

- İş Mahkemesi Davaları: Yargıtay’ın bozma kararlarına karşı mahkemelerin verdiği direnme kararlarının temyizi halinde dava dosyası önce kararı veren daireye gönderilecek. Karar veren daire direnmeyi yerinde görürse kararını düzeltecek, yerinde görmezse talebi 10 gün içinde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na iletecek.

- Davalarda Parasal Sınır: Danıştay üyelerinin nitelikleri arasında sayılan, tasarıdaki devlet hizmetlerindeki 12 yıl çalışma şartı 15 yıla çıkarılıyor. İdare ve vergi mahkemelerinde tek hakim tarafından görülecek davalarda 50 bin TL olarak belirlenen parasal sınır, çok yüksek olduğu gerekçesiyle 25 bin TL’ye düşürülüyor.

- Boş Hakim Kadroları: Tasarıda, Adalet Bakanlığı’nda boş bulunan 10 hakim-iç denetçi kadrolarına atama yapılması ve böylece iç denetimde ve adalet hizmetlerinde etkinliği artırılması amacıyla düzenleme yapıldı. İç denetçiliğe ilgili kanundaki atama şartlarına tabi olmaksızın, en az 6 yıl hakim ve savcılık yapan, üstün başarısı ile iç denetim hizmetlerinde yararlı olacağı anlaşılanlar arasından bakan tarafından atama yapılacak. 

- Elektrik ve Su kaçakları: Kullandıkları elektrik, su ve doğalgazın bedelini ödemek niyetini taşıyan tüketiciler, tükettikleri enerji miktarının tartışmaya yer bırakmayacak şekilde belirlenmesini sağlarlarsa, haklarında ceza hukuku sorumluluğu cihetine gidilmeyecek.

- Uyap Düzenlemesi:Güvenlik elektronik imza, elle atılan imza ile aynı ispat gücüne sahip olacak ve onun yerine kullanılabilecek. Dosyalar, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi vasıtasıyla incelenebilecek.

- Adli Kontrol: CMK’da yer alan, hakimlerin tutuklama yerine adli kontrol uygulayabileceğine yönelik düzenlemedeki süre sınırı da kaldırıyor. 

Bu Haber 1292 defa okunmuştur.
TELİA TURKCELL HİSSELERİNİ SATIY
ÇÖKEN MADEN; MEĞER ÖZELLEŞTİRİLM
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI: FRİG YOLU
SENDİKA BAŞKANLARINDAN BYLOCK UY
1350 KİLOMETREDEN MEKTUP VAR
TURKCELL´İN FİNANS ŞİRKETİNE BDD
HUAWEİ AEO SERTİFİKASI ALAN İLK
CERABLUS´A PTT ŞUBESİ AÇIL
PTT GENEL MÜDÜRÜNÜN 60 DANIŞMANI
CEP ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI SİLİN
DÜNYANIN EN İYİ PULU: KARS KALES
E.GÜMÜŞ YAZDI; İZNİK´TE GÜN BATI
20 BİN KİŞİYE İŞ: MİLLİ HACKER
CENGİZ YERLİKAYALAR´IN ANNESİ VE
TÜRK MÜHENDİSLERİ ATM YAPTI
HABERLEŞME İLE İLGİLİ KANUNLAR D
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY
PTT´DEN İSTİHDAMA İLİŞKİN AÇIKL
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN TURKCELL&
EMEKLİLERE KÖTÜ HABER
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!