FACEBOOK NE YAPIYOR?FACEBOOK NE YAPIYOR?

Tarih: 2012-06-27

Facebook, tam 900 milyon kullanıcısının e-mail adresini ‘korsan e-mail’le değiştirdi. @facebook.com adresi almamış olsanız bile, profil bilgilerinizde e-mail adresinizin haberiniz olmadan değiştirildiğini görebilirsiniz. Kullanıcılar, kendilerinden habersiz yapılan değişikliğe öfkeli. Facebook, 900 milyon kullanıcısının profil bilgilerindeki e-mail adresini hiçbir duyuru yapmadan @facebook.com olarak değiştirdi. Şirketten CNNMoney’e yapılan açıklamada, “bu değişikliğin birkaç haftadır yapıldığını ancak değişim hakkındaki bilgilerin internet ve blog sayfalarına henüz dün düşmeye başladığı” belirtildi. Analistler, yıllardır birçok gizlilik tartışmasına yol açan ve kullanıcılarının tepkisini toplayan Facebook’un, son hamlesiyle düşmanlarını iyice artıracağını belirtti. Teknoloji yazarı Ron Miller, CNN’e, “Facebook, kullanıcılarını kendisinden nefret ettiriyor. Herkesi zorla kendi e-mail sistemine katıyor. Bu şaka gibi” yorumunu yaptı.

“HACKER SALDIRISI GİBİ”

ABD’li blog yazarı ve söz konusu değişikliği ilk fark edenlerden biri olan Gervase Markham, Facebook’un hamlesini, hacker’ların elektronik mesajlara müdahale etmek için kullandıkları Man In The Middle (MITM) yöntemine benzetti. Markham, blog sayfasında, “Facebook ne yaptığını zannediyor” ifadesini kullandı. Facebook ise karşı karşıya kaldığı tepkiden şaşırmış görünüyor. Sosyal medya ağının ürün iletişimleri yöneticisi Meredith Chin, “Sadece herkesin aynı sisteme uyumlu olabilmesi için Facebook e-maillerini standart e-mail adresi olarak belirledik” dedi. Chin’in, CNN’e yaptığı açıklamada ‘uyumlu’ kelimesini defalarca kullanması dikkat çekti.

“ZAMAN TÜNELİNİN BİR PARÇASI”

Chin açıklamasında, e-mail’lerin aynı adreste belirlenmesinin kısa bir süre önce hayata geçirilen Zaman Tüneli uygulamasının bir benzeri olduğunu, “ek bir görünebilirlik ayarı” olduğunu belirtti. Facebook kullanıcıları, profil ayarlarından e-mail adreslerini hala değiştirebiliyor. Ancak neredeyse herkesin e-mail adresi şu an @facebook.com’a dönmüş durumda. Chin, değişikliğin şu ana kadar tüm kullanıcılara uygulanmadığı ancak nihayetinde 900 milyonu aşkın üyenin kapsama alınacağını ifade etti.

ÖZÜR DİLEME REKORTMENİ

Facebook’un, kullanıcıları kullanmaya zorunlu bırakmak gibi görünen bir e-mail adresi ortaya çıkarmasının ardından, çok sayıda kullanıcı önceden bu değişiklik konusunda haberdar edilmedikleri için öfkeli. Kullanıcılarını yapılacak değişikliklerden haberdar etmemek, Facebook’un bir nevi geleneği haline gelirken, sosyal medya ağı “karmaşaya neden olmak ve ardından özür dilemek” konusunda da uzmanlaştı. Kullanıcılarını zorla Zaman Tüneli uygulamasına geçirten, kullanıcıların duvarlarında sildiği fotoğrafları defalarca başvuru yapılmasına rağmen internetten kaldırmayan Facebook, e-mail adresi değişikliğinde de kullanıcılarını neden önceden bilgilendirmediği konusunda net bir açıklama yapamadı. Chin, “Facebook olarak sürekli mercek altındayız... Her şeyin olabildiğince açık ve duyulabilir olması için uğraşıyoruz. Ancak bazen daha açık olmamız gereken durumlar olabiliyor” dedi.

NASIL DÜZELTECEKSİNİZ?

Profil hesabınızda siz farkında olmadan değiştirilmiş olan e-mail adresini eski haline getirmek için, “İletilşim Bilgileri” seçeneğinden e-postalar kısmında e-mail adresinin “ekle/kaldır” demeniz yeterli. Ayrıca, belirlemiş olduğunuz e-mail adreslerinin sağında, adresin Zaman Tüneli sayfanızda gösterilip gösterilmeyeceğini belirleyebiliyorsunuz. Chin, şikayette bulunmak ve görüşlerini iletmek isteyen kullanıcılar için, “Eğer bu konuda karmaşa yaşamaya devam ederseniz bize mesaj gönderebilirsiniz” dedi. 2010 PROJESİ Facebook, kendisine özgü bir e-mail sistemine geçme projesinden ilk olarak 2010 yılında bahsetmişti. Şirket o dönemki açıklamasında, metin mesajları, Facebook chat, e-mail gibi birçok iletişim kanalını tek e-mail adresiyle entegre etmek istediğini belirtmişti. Forbes, Facebook’un son hamlesine tepki gösteren önemli basın kuruluşlarından biri oldu. Dergi, dünkü sayısında, “Facebook’un e-mail adresini zorla kabul ettirmek için suya düşen çabası” yorumunu yaptı. Chin, bu yoruma sıcak bakmadı: “Herkesi aynı adresi kullanmaya zorlandığımız görüşüne katılmıyorum.... Bu niyetimiz değildi. İnsanların kendileri için en pratik olanı kullanmasını istiyoruz” dedi.

 

ntvmsnbc.com

Bu Haber 1512 defa okunmuştur.
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!