OLUR MU? OLUR!OLUR MU? OLUR!

Tarih: 2012-12-20

Suya düşen telefonunuzu nasıl kurtarırsınız?

Necdet Çalışkan 5 adımda telefonunuzu nasıl kurtaracağınızı yazdı.

Herkesin başına bir şekilde gelmiştir. Ve maalesef gelmeye de devam edecek.... Aylık gelirinizin çok üstünde olan bir akıllı telefonu 2 yıl kontratlı olarak aldınız. SIM kartınızı takıp, işinize yarayacak uygulamaları indirip, kullanmaya başladınız. Daha ilk taksidini ödediniz ve birlikte yemek yediğiniz sakar bir arkadaşınız, "Ne güzel bir telefon" derken, üzerine bir sürahi suyu boca etti. Ya da özellikle ABD'lilerin çok sık başına geldiği gibi klozete (!) düşürdünüz. Kullanıcı hatası sözkonusu olduğu için garanti kapsamına da giremeyeceğini bildiğiniz böylesi bir durumda hala cihazını kurtarma şansının elinizde olabileceğini unutmayın. Ama öncelikle paniğe kapılmayın ki şu aşağıdaki adımları sırayla uygulama şansınız olsun.

5 ADIMDA TELEFON KURTARMA

1 - Elektriğini Kesin: Sanıldığının aksine aslında çoğu sıvı materyal tek başına elektronik cihazlara zarar vermez. Asıl zarar veren elektrikle birlikte oluşan ve cihazın donanımsal parçalarının işlevsiz bırakan kısa devredir. Bunun önüne geçebilmek için suyla temas eden telefonun hemen kapatılıp, elektrik/enerji kaynağını kesmek amacıyla bataryasının çıkarılması gerekir. 
2 – Parçalarını Çıkarın: Cihaz kapatılıp, elektrik kaynağı kesildikten sonra telefonun ayrılabilir parçalarını tek tek çıkarın. Arka kapak, SD kart, SIM kart, kulaklık... gibi parçaların, hızlı bir şekilde telefondan ayrılması, cihazın mümkün olduğunca çok noktasının hava alması ve suyun tahliye edilmesi açısından önem taşır.
3 - Islaklığı Giderin: Bataryası ve çıkarılabilir parçaları ayrlmış olan akıllı telefonun yüzeyinde bulunan sıvının yokedilmesini kapsayan üçüncü aşamada, dar bir ucu olan güçlü bir şarjlı el süpürgesi kullanın. Telefonunuzun ayırdığınız bölümleri dahil tüm parçalarındaki nemi, en az 5 dakika elektrikli süpürge ile çekin. 
4 – İyice Kurulayın: Kurulama aşamasında yurtdışında yaygın olarak kullanılan metod, yukarıdaki ilk 3 aşamadan geçmiş olan telefonu kahvaltı gevreğinde bekletmek. Türkiye koşullarına daha uygun metod ise akıllı cihazınızı "pirince yatırmak". Su ile temas eden telefon, nemini çekmesi için 48 saat pirinç içinde bekletilmeli.
5 – Nemi Kontrol Edip, Bataryayı Geri Takın: Telefon, kahvaltı gevreği veya pirinç içinde 48 saat bekletildikten sonra, hala nem kalıntısı kaldıysa, bir süre daha aynı şekilde bekletilmeli. Ekranda bir nem kalıntısı olup olmadığı kontrol edildikten sonra telefonun bataryası tekrar takılmalı. 

Bu aşamayla birlikte kullanıcı olarak telefonunuzu kurtarabilmek için yapabileceğiniz herşeyi yaptınız. Artık telefonunuzu açıp, gerçeklerle yüzleşme vakti!

 

Necdet Çalışkan-haberturk.com

 

   
Bu Haber 1579 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!