"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
OLUR MU? OLUR!OLUR MU? OLUR!

Tarih: 2012-12-20

Suya düşen telefonunuzu nasıl kurtarırsınız?

Necdet Çalışkan 5 adımda telefonunuzu nasıl kurtaracağınızı yazdı.

Herkesin başına bir şekilde gelmiştir. Ve maalesef gelmeye de devam edecek.... Aylık gelirinizin çok üstünde olan bir akıllı telefonu 2 yıl kontratlı olarak aldınız. SIM kartınızı takıp, işinize yarayacak uygulamaları indirip, kullanmaya başladınız. Daha ilk taksidini ödediniz ve birlikte yemek yediğiniz sakar bir arkadaşınız, "Ne güzel bir telefon" derken, üzerine bir sürahi suyu boca etti. Ya da özellikle ABD'lilerin çok sık başına geldiği gibi klozete (!) düşürdünüz. Kullanıcı hatası sözkonusu olduğu için garanti kapsamına da giremeyeceğini bildiğiniz böylesi bir durumda hala cihazını kurtarma şansının elinizde olabileceğini unutmayın. Ama öncelikle paniğe kapılmayın ki şu aşağıdaki adımları sırayla uygulama şansınız olsun.

5 ADIMDA TELEFON KURTARMA

1 - Elektriğini Kesin: Sanıldığının aksine aslında çoğu sıvı materyal tek başına elektronik cihazlara zarar vermez. Asıl zarar veren elektrikle birlikte oluşan ve cihazın donanımsal parçalarının işlevsiz bırakan kısa devredir. Bunun önüne geçebilmek için suyla temas eden telefonun hemen kapatılıp, elektrik/enerji kaynağını kesmek amacıyla bataryasının çıkarılması gerekir. 
2 – Parçalarını Çıkarın: Cihaz kapatılıp, elektrik kaynağı kesildikten sonra telefonun ayrılabilir parçalarını tek tek çıkarın. Arka kapak, SD kart, SIM kart, kulaklık... gibi parçaların, hızlı bir şekilde telefondan ayrılması, cihazın mümkün olduğunca çok noktasının hava alması ve suyun tahliye edilmesi açısından önem taşır.
3 - Islaklığı Giderin: Bataryası ve çıkarılabilir parçaları ayrlmış olan akıllı telefonun yüzeyinde bulunan sıvının yokedilmesini kapsayan üçüncü aşamada, dar bir ucu olan güçlü bir şarjlı el süpürgesi kullanın. Telefonunuzun ayırdığınız bölümleri dahil tüm parçalarındaki nemi, en az 5 dakika elektrikli süpürge ile çekin. 
4 – İyice Kurulayın: Kurulama aşamasında yurtdışında yaygın olarak kullanılan metod, yukarıdaki ilk 3 aşamadan geçmiş olan telefonu kahvaltı gevreğinde bekletmek. Türkiye koşullarına daha uygun metod ise akıllı cihazınızı "pirince yatırmak". Su ile temas eden telefon, nemini çekmesi için 48 saat pirinç içinde bekletilmeli.
5 – Nemi Kontrol Edip, Bataryayı Geri Takın: Telefon, kahvaltı gevreği veya pirinç içinde 48 saat bekletildikten sonra, hala nem kalıntısı kaldıysa, bir süre daha aynı şekilde bekletilmeli. Ekranda bir nem kalıntısı olup olmadığı kontrol edildikten sonra telefonun bataryası tekrar takılmalı. 

Bu aşamayla birlikte kullanıcı olarak telefonunuzu kurtarabilmek için yapabileceğiniz herşeyi yaptınız. Artık telefonunuzu açıp, gerçeklerle yüzleşme vakti!

 

Necdet Çalışkan-haberturk.com

 

   
Bu Haber 1373 defa okunmuştur.
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
ŞEHİRLER AKILLANIYOR, HAYAT DİJİ
ERDOĞAN GÜMÜŞ´ÜN BABASI VEFAT ET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!