DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
ELVEDA MESSENGERELVEDA MESSENGER

Tarih: 2013-03-27

 

Microsoft’un ünlü sohbet servisi MSN Messenger’ı Skype için feda etmesine az bir zaman kaldı. Artık ufak ufak toparlanmanın ve gözyaşlarını silip eski dostla vedalaşmanın zamanı geldi.

Microsoft, 8 Nisan’dan itibaren Messenger servisini kapatıyor ve yerine Skype’ı koyuyor. Önceden 15 Mart denmesine rağmen 8 Nisan’a ertelenen gün geldiğinde Hotmail hesapları artık Messenger’da oturum açamayacak ve kullanıcıların aynı hesapla mesajlaşmak, sesli görüşme yapmak ve dosya göndermek için Skype’ı yüklemeleri gerekecek.

Bu durum internet kullanıcıları arasında açıklandığından beri tartışma konusu oldu. Bir kesim kullanıcı karalar bağladı ve Messenger’ın ardından ağıtlar yakıyor. Bir kısmı ise “ne olacak canım, kaldığım yerden Skype ile devam ederim dünyanın sonu mu” modunda. Kim ne düşünürse düşünsün, Messenger bir dönemin simgelerinden biri. Gidişi bu yüzden biraz sancılı olacak.

Nereden nereye…

İlk adı MSN Messenger olan Windows Live Messenger ilk olarak 1999’da karşımıza çıkmıştı. Zamanına göre devrimsel bir yazılım olan Messenger, rakipleri ICQ ve AOL Instant Messenger’a (AIM) fark atıyordu. 2001’de Windows XP ile birlikte gelen sürüm internet üzerinden iletişime olanak vermekle kalmıyor, kullanıcıların birbirine dosya göndermesine de izin veriyordu.

Microsoft, servisi sürekli olarak güncellemeyi sürdürdü. 2005’te Yahoo! Messenger’la uyumluluk sağlandı ve farklı ağlardaki kullanıcıların birbirleriyle konuşması mümkün oldu. 2007’de Xbox 360 entegrasyonu geldi ve 2010’da da Facebook arkadaşlarımızla yazışma imkânı sunuldu.

İdeal bir forma büründü

Son sürümde gelen sekmeli görüşmeler sayesinde aynı pencerede birden fazla kişiyle sohbet edebiliyorduk. Aynı sürümde HD görüntülü sohbet, fotoğraf görüntüleyici ve baştan tasarlanan ifade simgeleri de karşımıza çıktı. Windows 8’de uygulama olarak yerini alan yazılım, iOS ve Windows Phone gibi akıllı telefon platformlarına da taşındı ama nedense resmî Android sürümü hiç çıkmadı.

Messenger’dan Skype’a geçiş aslında büyük bir sürpriz olmadı. Microsoft, Skype’ı 2011’de 8,5 milyar dolara satın almıştı. 663 milyon üyesiyle Skype, Messenger’ın iki katı üye tabanına sahipti ve dolayısıyla büyük balığın küçüğü yutması mantıklıydı.

Kalbimizdeki yeri başka

Microsoft, Messenger’dan Skype’a geçişin olabildiğince sıkıntısız yürütüleceği sözünü verdi ama çoğu kullanıcı, Skype’ın, Messenger’ın yerini tutmayacağını belirtti.

İtiraf etmeliyim ki Messenger’ın gidişi benim için de üzücü. Pek çok arkadaşım ve akrabamla anlık mesajlaşma yazılımı tercihimiz olan Messenger’ı pek çok kişi de fikirlerini ve komik YouTube videolarını paylaşmak için kullanıyor. Skype’ın Messenger’ın yarattığı boşluğu doldurup dolduramayacağını yakında göreceğiz ama şurası kesin ki, tuhaf şekilde sırıtan o simgeleri ve sesleri özleyeceğiz. Tıpkı ICQ’nun açılışındaki vapur sesi gibi…

Her şey için teşekkürler Messenger.

Bu Haber 1044 defa okunmuştur.
GÖZ GÖRE GÖRE DOLANDIRILIYORUZ?
BİR ŞERİFE VAR ONDAN İÇERİ...
FRANSA PTT´SİNDE FARKLI Bİ
HGS´Yİ 10 KAT CEZALI ÖDEME
ZEHİR ÇETESİNİN REİSİ PTT MÜDÜRÜ
KİRLETİLEN, SOLAN ADALET
PARALEL TWİTTER BİLE KURMUŞLAR
KABOTAJ BAYRAMI ve BİR ŞİİR
BTK ESKİ BAŞK. YARD. HAKKINDA İD
ELEKTRONİK CİHAZLARA TRT İÇİN E
İMTİYAZLI BÜROKRATLAR
ARAÇ SİGORTASI YAPTIRIRKEN DİKKA
TATİLE GİTMEDEN BU YAZIYI OKUYUN
ÇEKMEYEN TELEFONLAR VE DERTLİ V
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ
TEKNOLOJİYE KARŞI NOSTALJİ; TEBR
APPLE SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLE YOĞUNL
PTT´DEN ATILIM HAMLELERİ
PTT´DEN SoSYAL BİR HAMLE
ŞİİR TADINDA ESKİ DATÇA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!