KAÇAK HATLARA SMS AYARI!KAÇAK HATLARA SMS AYARI!

Tarih: 2013-06-28

Abonelerin bilgisi dışında açılan cep telefonu hatlarına ‘dur’ demek isteyen BTK, çözümü SMS’te buldu. Hat açılışında ilgili kişinin ilk numarasına bilgi gönderilecek, itiraz halinde işlem yapılacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) cep telefonu hatlarının başkasının üzerine kayıtlı çıkması sorununu ortadan kaldıracak. 30 Eylül 2013 tarihinde başlatılacak uygulamayla yeni alınan hattın kimin adına kayıtlı olduğu ve hangi tarife paketiyle kullanıma açıldığı bilgisi abonelere ücretsiz kısa mesaj olarak gönderilecek.

BTK’nın yeni kurul kararıyla, yeni açılan faturalı ve ön ödemeli tüm bireysel mobil hatların bilgileri aboneye gönderilecek. Tarife paketinin aboneye bilgi mesajı olarak gönderilmesiyle de olası yanlış tarife paketi seçimlerinin de önüne geçilmiş olacak. BTK, 2013 yılı başında ise vatandaşların bilgisi dışında adlarına cep telefonu hattı açılmasını önlemek, daha önce bu şekilde açılan hatların tespit edilmesi ve iptalini sağlamak amacıyla ‘İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti’ni de başlatmıştı.

Sözleşmeler internette

BTK’nın aldığı diğer bir kararla da tüketicilerin imzaladıkları abonelik sözleşmelerine internet üzerinde ulaşmasına imkân sağlanacak. Abonelik sözleşmelerine internet üzerinden ulaşılmasına imkân verilen kurul kararıyla tüketici mağduriyetinin önlenmesi de hedefleniyor. Konuyla ilgili BTK Kurul kararında şöyle denildi:

“İşletmecilerle tüketiciler arasında imzalanan sözleşmelere ilişkin hükümlerin neler olduğu, hangi tarife paketinin seçildiği, imzalanan taahhütnamede yer alan konuların neler olduğunun bilinmesi önem arz ediyor. Her ne kadar imzalanan sözleşmenin, taahhütnamenin bir nüshası abonede olsa da sözkonusu nüshanın kaybedilmesi durumunda tüketici mağduriyetleri oluşabileceği düşünülüyor.

Tüketiciler tarafından sözleşmelere ve taahhütnamelere kolayca erişilebilir olması, tüketici farkındalığının artırılması ve menfaatlerinin sağlanması yönünde önemli bir adım olacağı düşünülmektedir.”

Bir yıl süre verildi

Yeni kararla, tüketicilerin imzaladıkları abonelik sözleşmeleri ile bu sözleşmelere bağlı taahhütnamelerin bir suretinin işletmecilerin internet sayfasında abonelerin erişimine açılması imkânı sağlanıyor.

Abonelik sözleşmesinin imzalandığı tarihten sonra en geç üç ay içerisinde internet üzerinden abonelerin erişimine açılmasına yönelik yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için işletmecilere 1 Eylül 2013 tarihine kadar süre tanındı.

Kurul kararı tarihinden önce imzalanmış olan abonelik sözleşmelerinin elektronik ortama aktarılması ve abonelerin erişimine açılması için işletmecilere bir yıl süre verildi.

BTK yetkilileri, bu uygulamalarla tüketicilerin kendi imzaladıkları abonelik sözleşmelerine ve taahhütnamelere internet üzerinden ulaşabileceklerini ve bu sözleşmelerle ilgili oluşması muhtemel ihtilafların giderilmesine yönelik adımlar atabileceklerini belirtti.

68 milyon cep abonesi var

Türkiye’de üç operatörün toplam abone sayısı 2013 yılı ilk çeyrek rakamlarına göre 67.9 milyona ulaştı. 3G abone sayısı da 43.9 milyona çıktı. 2013 yılı ilk çeyrek rakamlarına göre operatörlerin abone sayıları şöyle:

-  Turkcell  34.9 milyon

-  Vodafone  19.2 milyon

-  Avea  13.7 milyon

Herkes hattından emin olacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İkinci Başkanı Galip Zerey, son dönemde sahte hat ve başkalarının üzerine kayıtlı hat konusunda kendilerine çok fazla şikâyet gelmesi nedeniyle SMS uygulamasını başlattıklarını söyledi.

Artık hat alındığında gönderilecek kısa mesajla kişilerin hatlarından emin olacaklarını belirten Zerey, şu bilgileri verdi:

“Yeni hat alımlarında sorunlar yaşanabiliyor. Bilgiler yanlış girilebiliyor. Abone merkezlerinde kişilerin kendi isimleri bile yanlış girilebiliyor. En kötüsü de başkasının üzerine kayıtlı hat olması. Şimdi abone merkezleri de daha dikkatli çalışacak, yanlışlık yapmamaya dikkat edecek. Daha önce de kişilerin kendi adlarına başka hat kayıtlı olup olmadığını öğrenmelerine olanak veren uygulamayı başlattık. Bu uygulamayı SMS bilgisiyle pekiştiriyoruz. Bu şekilde şikâyetlerin en aza inmesini bekliyoruz.”

Bu Haber 1270 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!