DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
1000 WEB TASARIM UZMANI ALINACAK1000 WEB TASARIM UZMANI ALINACAK

Tarih: 2013-07-30

İş dünyasının dijitalleşmesi arttıkça şirketlerin internet tasarım uzmanlarına ihtiyacı artıyor. Web tasarım uzmanı arayan ilanlar geçtiğimiz 6 aya oranla yüzde 47 oranında arttı. Yenibiris.com’daki iş ilanlarına göre bu dönemde yaklaşık 1000 kişilik bir istihdam olacak.

Web tasarım uzmanlarının en çok istihdam edildiği sektör olarak internet şirketlerinin yer aldığı bilişim önde geliyor. Bu yıl medya sektörü atağa kalkarak ikinci sıraya yerleşti. Bu sektördeki ihtiyaç geçen yılın son 6 ayına göre 4 kat artmış durumda. Bilişim sektöründe de yüzde 50’lik bir artış sözkonusu. En çok web tasarım uzmanı ilanı yayınlayan ilk 5 sektör; Bilişim, medya, reklam, elektrik-elektronik ve turizm-otelcilik oralar sıralandı.

Hem kodlama dili hem tasarım bilmeli

Internet sitelerini tasarlayan uzmanların normal bir tasarımcıdan farklı donanıma sahip olması gerekiyor. Web tasarım uzmanı grafik, resim, video ve ses dosyalarıyla bir internet sitesi ya da sayfasını planlıyor, yaratıyor ve bunları kodluyor. Grafik tasarım uzmanlarından gelen tasarımları sitede kullanmak üzere hazırlıyor. Kodlama ve tasarımı aynı anda yapacağı için web tasarım uzmanının bilmesi gereken program sayısı da işin büyüklüğüne göre artıyor. Bilmesi gereken program ve kodlama dillerinin başında gelenler HTML, CSS, JavaScript, PHP, ASP, Java, Perl, C++, Flash, SQL, Photoshop, Dreamweaver, Indesign, Illustrator. Bu kişilerden beklenen en önemli nitelik, yaratıcılık. Analitik düşünme becerisi ve detaycı olması çok önemli. Yapılması gereken onlarca teste, sürekli gelen değişiklik taleplerine karşı dayanıklı olmak da şart.

Ortalama maaş 4 bin TL

Firmalar bu pozisyon için bilgisayar mühendisliği ya da grafik tasarım bölümlerinden mezunları tercih etse de alınan ek sertifikalar da önemli. Bu alanda kariyer yapmak isteyenler ajanslar, internet şirketleri ve böyle kişileri istihdam eden firmalarda iş bulabiliyor. En önemli referansın portföy olduğu bu pozisyonda çalışan deneyim bir uzman, Inproda Danışmanlık Yönetici Ortağı Cafer Telci’nin verdiği bilgiye göre ortalama 4 bin TL ücret alıyor.

Kullanıcı deneyimi eğitimi almalı

Lidyana.com Art Direktörü Uğur Derinoğullu şirkette çalışan 2 web tasarım uzmanından tasarım bilgisine ek olarak, kullanıcı arabirimi ve kullanıcı deneyimi konusunda da bilgi sahibi olmalarını

beklediklerini söylüyor. Derinoğullu, “İnternet her geçen gün daha fazla cihazda ve koşulda kullanılmaya başlandı. Geleceğin web tasarımcısı da geliştirdiği tasarımın masaüstü, cep telefonu, oyun konsolu ve daha birçok cihazda çalışır durumda olduğunun farkında olmalı” diyor.

Joygame Pazarlama Direktörü Ozan Aydemir 8 tasarımcı ve 1 kullanıcı deneyimi uzmanı (User Interface&User Experience) istihdam ettiklerini ve onların interaktif mecralara yönelik de ara yüz tasarımları yaptığını söylüyor. Aydemir, “Güzel Sanatlar fakültelerinin grafik tasarım bölümlerinden ya da görsel iletişim tasarım bölümlerinden mezun olmuş olmaları, bunun dışında kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü eğitimleri almış olmaları da önemli” diyor.

Kime bağlı olduğu şirkete göre değişiyor

Web tasarım uzmanının hangi bölüme bağlı olduğu, çalıştığı şirketteki organizasyon yapısına göre farklılık gösteriyor. Örneğin Çiçeksepeti.com’da pazarlama ve iş zekası birimine bağlı çalışıyorlar. İnsan Kaynakları Müdürü Gülay Mertli, kurumlarındaki web tasarım uzmanlarının bütün ‘banner’, ‘landing page’ ve e-bülten çalışmalarını yaptığını söylüyor. Bu uzmanların normal mesai saatlerinde çalıştığını, ancak özel günlerde bunun değişebildiğini söylüyor. Mülakatlarda ise adayların demo çalışmalarını mutlaka görmek istiyor.


hurriyet.com.tr

Bu Haber 1085 defa okunmuştur.
BİLİŞİM DEVLERİ TRUMP´A KA
ÜÇÜ AYNI DERNEK ÇATISINDA
PTT İLE KATAR POST İŞBİRLİĞİ
PTT´NİN MELEKLERİ
TTSYV AİDATLARI ARTTI
ULAK ARACILIĞI İLE İLK YURTDIŞI
PTT´DE GYS 22 NİSANDA
HARİKALAR YARATAN ÖĞRETMEN
TELEKOM HAZİNE İLE DAVALI
HARUN MADEN KKTC TURKCELL GENEL
OGER TELEKOM YİNE BORCUNU ÖDEYEM
TBD´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
KİT´LERİN BORCU 44 MİLYAR
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!