E-DEVLET ŞİFRESİ NEDİR? NASIL ALINIR? E-DEVLET ŞİFRESİ NEDİR? NASIL ALINIR?

Tarih: 2013-11-15

e-Devlet şifremi kaybettim yeniden alabilirmiyim? e-Devlet şifresi nasıl alınır? İnternetten e-Devlet şifresi nasıl alınır?

e-Devlet şifresi nasıl değiştirilir? e-Devlet şifremi unuttum ne yapmalıyım? e-Devlet şifresi almak kaç para? e-Devlet şifresi ne işe yarar? e-Devlet şifresi ile sigorta dökümü nasıl alınır? e-Devlet şifresi ile hastane randevusu alınabilir mi?

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu masraf dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

İNTERNETTEN E-DEVLET ŞİFRESİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

MOBİL İMZA NASIL ALINIR?

Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon. Bu hizmeti kullanmak için GSM operatörlerinden bilgi alabilirsiniz. e-Devlet Kapısı’nda mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur.

ELEKTRONİK İMZA NASIL ALINIR?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

TC KİMLİK KARTI NASIL ALINIR?

TC kimlik kartı, yakın gelecekte kanuni olarak nüfus cüzdanının yerine geçerek, vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır. TC kimlik kartı, yapılan pilot uygulama kapsamında, Bolu ilinde ikamet eden vatandaşlarımıza verilmektedir. TC kimlik kartı ile giriş yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır:

Standart Kart Okuyucu ile giriş: TC kimlik kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü ve AKİS sürücüsü kurulu olmalıdır.

Kart Erişim Cihazı ile giriş: Sahip olduğunuz bir KEC ile www.turkiye.gov.tr’nin belirleyeceği politika ile giriş yapabilirsiniz. Giriş, ilk etapta kart, PIN ve parmak izi üçlüsü kullanılarak yapılacaktır. Bu yöntem standart kart okuyucuya göre çok daha güvenli bir giriş yöntemidir. Bilgisayarınızda KEC sürücüsü ve OYA kurulu olmalıdır.

E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM NE YAPMALIYIM?

Öncelikle e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız eğer size en yakın bir PTT şubesine T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanınız ile birlikte başvuru yapınız. Başvurunuz dahilinde size 2 TL karşılığında E-devlet şifresi verilecektir.

E-devlet şifremi unuttum diyorsanız yine bir PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. PTT şubesine yaptığınız “e-devlet şifremi unuttum” başvurusu sonucunda 2 TL olan işlem ücreti 10 TL olacaktır.

İnternet üzerinden değiştirdiğiniz E-devlet şifrenizi unutmanız dahilinde tekrar PTT şubesine giderek başvuru yapmalısınız. İnternet aracılığıyla yeni bir şifre alamazsınız. Bu kez işlem ücreti olarak 1 TL ödemeniz yeterlidir.

E-devlet şifremi unuttum dememek için lütfen e-devlet şifrenizi kolay ulaşabileceğiniz güvenilir bir yerde saklayınız.

Bir önceki yazımız olan E-DEVLET KAPISI başlıklı makalemizde e-devlet, e-devlet kapısı ve e-devlet kapısının hizmetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

HASTANELERDEN E RANDEVU ALMA E- DEVLET

Bu Haber 14301 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!