DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
PTT ALIMINA DAİR SORU VE CEVAPLARPTT ALIMINA DAİR SORU VE CEVAPLAR

Tarih: 2014-03-24

Binlerce aday tarafından beklenen PTT'nin personel alım ilanı yayımlandı.

PTT, 2013 yılında 6475 sayılı Kanunla yeniden teşkilatlandırılmıştır. Bu yeni teşkilatlandırılma sırasında PTT Anonim Şirket olmuştur. Ayrıca PTT personelinin de "657 sayılı Kanun ve diğer kanunların sözleşmeli personel hakkındaki hükümlerine tabi olmaksızın" idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edileceği hükme bağlanmıştır.

PTT personelinin işe alınma şartları ile özlük hakları için Bakanlar Kurulu Kararıyla yönetmelik çıkarılmıştır. Bu yönetmeliği okumak için tıklayınız.

PTT ilanı için tıklayınız.

SORULAR VE CEVAPLAR

Atamamız olursa haziran ayında KPSS puanımızla tekrar tercih yapabilir miyiz?

Evet, PTT'nin ilanına başvurup yerleşemeye hak kazananlar Haziran ayındaki merkezi memur yerleştirmesine veya diğer memur veya sözleşmeli personel alım ilanlarına başvurabilirler. PTT, idari hizmet sözleşmesi yaptığı için, daha sonra bir memur kadrosuna atanmaya hak kazanıldığında, muvafakat alınmaksızın yeni göreve geçilebilir.

PTT'ye yerleşenlerle önce 4 aylık sözleşme mi yapılıyor?

Evet yukarıda yer verilen yönetmeliğin 15. maddesi hükmü gereğince, açıktan ilk defa atanan personelin, atandığı pozisyonun gerektirdiği görev ve sorumlulukları gereğince yerine getirip getiremediğine karar vermek dört ay boyunca deneme süresine tabi tutulmaktadır. ;Deneme süresinde başarılı görülen personel ile takvim yılı ile sınırlı olmak üzere yıllık sözleşme yapılır.

PTT ne kadar maaş verecek?

Bir üyemizin bu türden bir soruya verdiği yanıt şu şekildedir: İlk 4 ay alınacak maaş 1600 civarı. (Bunda yemek, yol, falan dahil) 4 ay sonrasında her altı ayda 1 maaş ikramiye verirler. Yani 1 maaşı 6 ya bölerler, aylık maaşın üstüne eklerler. Yani ilk 4 ay 1600 civarı sonrasında 1900 falan oluyor.

Gişe memur görevinde çalışacaklar için en büyük sorun nedir?

Bir gişe memuru için en önemli sorun, kasa açıklarıdır. Verilen açıklar, personelden kesilmektedir. Ayrıca bizzat sürekli olarak vatandaşla muhatap olunduğundan günlük 8 saat çalışılsa dahi bu çalışma 11 veya 12 saatlik bir çalışma kadar yorucu olabilmektedir.

Kadro gelebilir mi?

Devlet son olarak, 2013 yılında tüm kamuda çalışan sözleşmelileri kadroya aldı. Bu çok uzun bir süredir gündemde olan bir talepti. PTT personeline de memur kadrolarına atanma hakkı verilip verilmeyeceğini şimdiden bilebilmek çok güçtür. Böyle bir şeyin olabilmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır.

Tayin durumu nasıl?

Yukarıda yer verdiğimiz yönetmelikte, idari hizmet sözleşmesi çalıştırılan personelin bir çok hakkı tek tek düzenlenmiştir. Yönetmeliğin ilgili maddesi şu şekildedir:

"Madde 58 - (1) Eş durumuna dayanarak personelin yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için; aile nüfus kayıt örneği ile birlikte, eşinin bir kamu kurum veya kuruluşunda çalıştığını ve naklinin yapılmasına imkan bulunmadığını belgelemesi gerekir."

 

 

 

 

Bu Haber 1404 defa okunmuştur.
ZEYNEL KONUK VEFAT ETTİ
1987´DEN BİR NOSTALJİ
TELEKOMCULAR DERNEĞİ BİR İLKE İM
TRT GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE 56 ADAY
BTK; E-DEVLETE BAKIN
CUMHURBAŞKANI UYARDI
TÜRK TELEKOM SPOR OLİMPİYATLARI
ZEYBEKÇİ: VERGİ İDARESİ ÖZELLEŞT
PTT İLE H.KALYONCU ÜNİVERSİTESİN
EY İSRAFİL NEREDESİN?
CİSCO’DAN İSTİHDAM İÇİN BAŞKANLI
19 MAYIS´TA UTANMAK
PTT YÖNETİMİ GAZİANTEP´DE
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
KIZ KURULARININ ANNELER GÜNÜ KUT
HUKUK MÜŞAVİRİ TRT´NİN 50MİLYONU
YILIN ANNESİ: GÜLTEN AKKAYA
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI KARİA YOLU
2. KİTAP GÜNÜNE DAVETLİSİNİZ
LADY GODİVA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!