DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
UYANIKLARDAN GSM HATTI VURGUNUUYANIKLARDAN GSM HATTI VURGUNU

Tarih: 2014-06-16

Türkiye'de sayıları milyonları bulan Suriyeli mülteciler şimdi de telekom sektöründeki dolandırıcıların adresi oldu. Kimliği bulunmayan mültecilerin cep telefonu ve hat sahibi de olamamaları fırsatçılara yeni "iş" kapısı açtı. Bazı telefon bayileri, Türk vatandaşlarının kimlik bilgilerini kullanarak 10 binlerce sahte yeni hat yarattı. Bu hatları 500 ila 1000 TL arasında fiyatlarla mültecilere pazarlayan şebeke, milyon dolarlık vurguna imza attı. Adına sahte hat açıldığını öğrenen vatandaşların savcılıklara başvurmasıyla ortaya çıkan vurgun için, dokuz savcı görevlendirildi. 

150 BİN KART CANLANDI 

Ulaşılan belgelere göre mültecilere telefon ve hat sağlayan şebekenin merkezinde iki büyük cep telefonu operatörünün resmi bayileri yer alıyor. Bayiler operatörün kişisel veri ağına girerek öncelikle kullanılmadığı gerekçesiyle kapalı olarak görülen ön ödemeli kartları tekrar canlandırıyor. Müşterilerin tüm kimlik bilgilerine rahatlıkla ulaşan bayiler, bu hatlara yeniden hayat vermekle yetinmiyor. Bazı durumlarda bir kişi üzerine 20'ye yakın yeni hat açabiliyor. Üstelik bunun için şirketleri de kullanıyorlar. İddialara göre 150 bin kart bu sayede aktifleşti. 

ROBOT KİMLİKLER VAR 

Savcılığın elindeki bilgilere göre bazı bayiler işi bir adım daha ileri götürerek 'robot kimlik'ler oluşturmuş. Bu yöntemle kişiler adına açılan hatlar internetten yapılan taramalarda görünmüyor. 

PAZARLAMA EKİBİ BİLE KURULMUŞ 

Bayilerin yasa dışı yollardan elde ettiği hatların satışı için ise özel bir satış ve pazarlama ekibi faaliyet gösteriyor. Savcıların ilk tespitlerine göre İstanbul'daki 18 noktadan üretilen hatlar 50'den fazla ile dağıtılıyor. Adına 12 hat açılan S.M'nin durumu ise çok daha vahim. Açılan hatlarla Suriye'den pos ve internet dolandırıcılığı yapılan vatandaşın evine binlerce dolarlık borç takipleri yağıyor.

BAYİLER GÖZDEN GEÇİRİLSİN

Konuyu yargıya taşıyan isimlerden biri de 26 yıldır telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren iş kadını Zahide Şen oldu. Bilişim alanındaki hukuki ve teknik yetersizliklere vurgu yapan Şen, gerçek ve tüzel kişilere ait özel bilgilerin maddi menfaat karşılığı üçüncü kişilerle paylaşıldığını belirtti. Şen şunları söyledi: "Bu konuya ilişkin gerekli araştırmaları yaparak bu durumların önüne geçmek, oluşan ve oluşabilecek her türlü riski ortadan kaldırmak için çalışıyorum. Yasal süreçler işliyor. Ancak bu bilgiler dolandırıcılık, özel ve resmi evrakta sahtecilik eylemlerinde kullanılarak vatandaşların mağdur edilmesi, kişi veya kurumun mağduriyete uğraması sonucunu doğuruyor. Bayiler gözden geçirilsin."

İŞTE VURGUNUN TEKNOLOJİSİ

-Operatör bayileri kapalı görünen hazır kartları tespit ediyor. 

-Kartlar hat sahiplerinin haberi olmadan yeniden aktif hale getiriliyor. 

-Bazı bayiler ise ellerindeki kimlikler sayesinde binlerce yeni hat açıyor.

-Açılan hatlar özel bir pazarlama ekibi tarafından 50 ile dağıtılıyor. 

-Bu hatlar başta Suriyeli olmak üzere Türkiye'de yaşayan mültecilere 500 ile 1000 TL'den satılıyor.

Bu Haber 869 defa okunmuştur.
GÖZ GÖRE GÖRE DOLANDIRILIYORUZ?
BİR ŞERİFE VAR ONDAN İÇERİ...
FRANSA PTT´SİNDE FARKLI Bİ
HGS´Yİ 10 KAT CEZALI ÖDEME
ZEHİR ÇETESİNİN REİSİ PTT MÜDÜRÜ
KİRLETİLEN, SOLAN ADALET
PARALEL TWİTTER BİLE KURMUŞLAR
KABOTAJ BAYRAMI ve BİR ŞİİR
BTK ESKİ BAŞK. YARD. HAKKINDA İD
ELEKTRONİK CİHAZLARA TRT İÇİN E
İMTİYAZLI BÜROKRATLAR
ARAÇ SİGORTASI YAPTIRIRKEN DİKKA
TATİLE GİTMEDEN BU YAZIYI OKUYUN
ÇEKMEYEN TELEFONLAR VE DERTLİ V
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ
TEKNOLOJİYE KARŞI NOSTALJİ; TEBR
APPLE SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLE YOĞUNL
PTT´DEN ATILIM HAMLELERİ
PTT´DEN SoSYAL BİR HAMLE
ŞİİR TADINDA ESKİ DATÇA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!