DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
UYANIKLARDAN GSM HATTI VURGUNUUYANIKLARDAN GSM HATTI VURGUNU

Tarih: 2014-06-16

Türkiye'de sayıları milyonları bulan Suriyeli mülteciler şimdi de telekom sektöründeki dolandırıcıların adresi oldu. Kimliği bulunmayan mültecilerin cep telefonu ve hat sahibi de olamamaları fırsatçılara yeni "iş" kapısı açtı. Bazı telefon bayileri, Türk vatandaşlarının kimlik bilgilerini kullanarak 10 binlerce sahte yeni hat yarattı. Bu hatları 500 ila 1000 TL arasında fiyatlarla mültecilere pazarlayan şebeke, milyon dolarlık vurguna imza attı. Adına sahte hat açıldığını öğrenen vatandaşların savcılıklara başvurmasıyla ortaya çıkan vurgun için, dokuz savcı görevlendirildi. 

150 BİN KART CANLANDI 

Ulaşılan belgelere göre mültecilere telefon ve hat sağlayan şebekenin merkezinde iki büyük cep telefonu operatörünün resmi bayileri yer alıyor. Bayiler operatörün kişisel veri ağına girerek öncelikle kullanılmadığı gerekçesiyle kapalı olarak görülen ön ödemeli kartları tekrar canlandırıyor. Müşterilerin tüm kimlik bilgilerine rahatlıkla ulaşan bayiler, bu hatlara yeniden hayat vermekle yetinmiyor. Bazı durumlarda bir kişi üzerine 20'ye yakın yeni hat açabiliyor. Üstelik bunun için şirketleri de kullanıyorlar. İddialara göre 150 bin kart bu sayede aktifleşti. 

ROBOT KİMLİKLER VAR 

Savcılığın elindeki bilgilere göre bazı bayiler işi bir adım daha ileri götürerek 'robot kimlik'ler oluşturmuş. Bu yöntemle kişiler adına açılan hatlar internetten yapılan taramalarda görünmüyor. 

PAZARLAMA EKİBİ BİLE KURULMUŞ 

Bayilerin yasa dışı yollardan elde ettiği hatların satışı için ise özel bir satış ve pazarlama ekibi faaliyet gösteriyor. Savcıların ilk tespitlerine göre İstanbul'daki 18 noktadan üretilen hatlar 50'den fazla ile dağıtılıyor. Adına 12 hat açılan S.M'nin durumu ise çok daha vahim. Açılan hatlarla Suriye'den pos ve internet dolandırıcılığı yapılan vatandaşın evine binlerce dolarlık borç takipleri yağıyor.

BAYİLER GÖZDEN GEÇİRİLSİN

Konuyu yargıya taşıyan isimlerden biri de 26 yıldır telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren iş kadını Zahide Şen oldu. Bilişim alanındaki hukuki ve teknik yetersizliklere vurgu yapan Şen, gerçek ve tüzel kişilere ait özel bilgilerin maddi menfaat karşılığı üçüncü kişilerle paylaşıldığını belirtti. Şen şunları söyledi: "Bu konuya ilişkin gerekli araştırmaları yaparak bu durumların önüne geçmek, oluşan ve oluşabilecek her türlü riski ortadan kaldırmak için çalışıyorum. Yasal süreçler işliyor. Ancak bu bilgiler dolandırıcılık, özel ve resmi evrakta sahtecilik eylemlerinde kullanılarak vatandaşların mağdur edilmesi, kişi veya kurumun mağduriyete uğraması sonucunu doğuruyor. Bayiler gözden geçirilsin."

İŞTE VURGUNUN TEKNOLOJİSİ

-Operatör bayileri kapalı görünen hazır kartları tespit ediyor. 

-Kartlar hat sahiplerinin haberi olmadan yeniden aktif hale getiriliyor. 

-Bazı bayiler ise ellerindeki kimlikler sayesinde binlerce yeni hat açıyor.

-Açılan hatlar özel bir pazarlama ekibi tarafından 50 ile dağıtılıyor. 

-Bu hatlar başta Suriyeli olmak üzere Türkiye'de yaşayan mültecilere 500 ile 1000 TL'den satılıyor.

Bu Haber 807 defa okunmuştur.
BİLİŞİM DEVLERİ TRUMP´A KA
ÜÇÜ AYNI DERNEK ÇATISINDA
PTT İLE KATAR POST İŞBİRLİĞİ
PTT´NİN MELEKLERİ
TTSYV AİDATLARI ARTTI
ULAK ARACILIĞI İLE İLK YURTDIŞI
PTT´DE GYS 22 NİSANDA
HARİKALAR YARATAN ÖĞRETMEN
TELEKOM HAZİNE İLE DAVALI
HARUN MADEN KKTC TURKCELL GENEL
OGER TELEKOM YİNE BORCUNU ÖDEYEM
TBD´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
KİT´LERİN BORCU 44 MİLYAR
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!