Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TURKCELL´DE REKOR KAYIPTURKCELL´DE REKOR KAYIP

Tarih: 2015-03-29

Turkcell'de rekor kayıp: Bir yılda 600 bin abone bıraktı.

Turkcell, 2014 yılında 600 bin abonesini rakip operatörlere kaptırdı. Abone kayıplarının bir süredir devam ettiğine dikkat çeken uzmanlar, hükümete yakın isimlerin yönetime atandığı tarihten itibaren Turkcell’deki kan kaybının hızlandığını vurguluyor.

Ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle, uzun bir süreden sonra Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) müdahalesiyle önceki gün gerçekleştirilebilen Turkcell Genel Kurulu’nda 2010-2014 yılları için 3,93 milyar TL’lik temettü kararı alınırken; ortaklar arasındaki mevcut sorunların çözülemediğine dair sinyaller, şirkete yönelik beklentilerin olumluya dönmesini engelliyor. Sadece temettü ödenecek diye ‘şirketteki sorunlar çözüldü’ demenin zor olduğunu belirten Finans Invest Analisti Melda Ağırdaş, “Turkcell’de abone kayıpları bir süredir zaten devam ediyordu, 2014 yılında ise rekor abone kaybı yaşandı. Şirketin eski günlerdeki kadar rekabetçi bir yapıda olmadığının sinyallerini alıyoruz. Yönetim kurulu SPK’nın atadığı isimlerden oluşuyor ve ana ortakları temsil eden kimse yok. Dolayısıyla mevcut yönetim radikal kararlar almadan yola devam ediyor.” dedi. Turkcell’in faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre, 2014 sonu itibarıyla Türkiye’deki abone sayısı 34,6 milyon oldu. Abone sayısı 2013 sonunda 35,2 milyondu.

Turkcell’in eskisi gibi aktif bir yönetim ile rekabetçi şekilde yönetilen bir yapıya kavuşulması gerektiğini belirten Ağırdaş, “Ancak yönetimde çok sert değişiklikler oldu. Bunun son halkası genel müdür Süreyya Ciliv’in görevden ayrılmasıydı. Ancak ondan önce de birçok genel müdür yardımcısı ile orta kademe yönetici değişiklikleri oldu. Bu da şirketin rekabetçilikte geri kalmasına neden oldu. Çünkü yeni yöneticiler için bir adaptasyon süreci gerekiyor.” dedi ve ekledi: “Ancak üç ortağın temettü konusunda anlaşması sonrası Alfa, bunun ilk olumlu adım olduğunu, fakat şirketteki açmazı çözmediği yönünde bir açıklama yapmıştı. Bu da ortaklar arasında başka sorunların devam ettiğini gösteriyor.”

Genel kurulun toplanıp temettü kararı almasının olumlu bir gelişme olduğunu belirten Ağırdaş, “Ancak üç ortağın temettü konusunda anlaşması sonrası Alfa, bunun ilk olumlu adım olduğunu, fakat şirketteki açmazı çözmediği yönünde bir açıklama yapmıştı. Bu da ortaklar arasında başka sorunların devam ettiğini gösteriyor.” dedi. Ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle genel kurulu toplanamayan ve 2010 yılından beri temettü dağıtamayan Turkcell’in önceki gün gerçekleştirilen genel kurul toplantısında, 2010-2014 dönemlerine ilişkin olarak toplam 3,93 milyar lira temettünün nakit ve peşin olarak dağıtılması kabul edildi.

Alfa Group, Turkcell’de ortakların kâr payı konusunda anlaşmasının ardından bir açıklama yaparak, bunun Turkcell’deki konuların iyileştirilmesine yönelik ilk küçük olumlu adım olduğunu, ancak Turkcell’deki açmazı çözmediğini belirtmişti. Alfa açıklamasında, “Hisseleri satın almaya yönelik yaptığımız teklifle şirketteki açmazın hızlı biçimde çözülmesini, Türk hükümetinin Türk şirketlerindeki yabancı yatırımcılara kucak açmasını ümit ediyoruz.” ifadesine yer vermişti. Alfa Telecom Turkey, Cukurova Telecom Holdings’in (CTH), Çukurova grubu şirketlerinden Cukurova Finance International’a ait olan ve Ziraat Bankası’na ipotekli yüzde 13,76 Turkcell hissesini satın almak için 2,8 milyar dolar teklif etmişti.

Bu Haber 1033 defa okunmuştur.
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!