7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÖZELLEŞTİRME ZAM DEMEKÖZELLEŞTİRME ZAM DEMEK

Tarih: 2015-10-05

Samsun Haber- Samsun Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Özdağ, ucuzlayan elektrik birim fiyatlarının faturalarda mesken abonelerine yansıtılmadığını, "Özelleştirmenin ucuzluk getireceği " argümanının çöktüğünü söyledi. 

 

Enerji Piyasası Düzenlem Kurulu'nun (EPDK) Ekim 2015 tarifesinde elektrik birim fiyatlarının ucuzladığını vurgulayanSamsun Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Özdağ, "Elektrik Birim Fiyatı ucuzladığı halde mesken abonelerinde vatandaşın faturasına indirimler yansıtılmıyor. 2014 son çeyreği ile 2015 yılı son çeyreği arasında kalan tam bir yıllık dönemde mesken aboneleri için elektrik birim fiyatları 21,8111 (kr/kWh) kuruştan 19,8545 (kr/kWh) kuruşa düştüğü halde; yani bir yıl içerisinde maliyetlerde yüzde 9,1 oranında düşüş olduğu halde bu düşüş faturalara yansıtılmadı" dedi.


Yaptığı açıklamada "Kalem kalem fatura oyunları devam ediyor" diyen Samsun Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Özdağ, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu`nun (EPDK) Ekim 2015 tarifesinde; doğrudan özel elektrik dağıtım şirketlerinin kasasına giden ve yasal olduğu şüpheli Kayıp Kaçak Bedeli, Dağıtım Bedeli gibi kalemlerde yine vatandaşın aleyhine, elektrik dağıtım şirketlerinin lehine oynamalar yapıldığı ortaya çıktı. Bir yıl içerisinde, mesken tüketicilerinden 1 kilovat saatlik elektrik tüketimi başına tahsil edilen Kayıp ve Kaçak Bedelleri %18,7 artırılarak 4,6470 kuruştan, 5,5155 kuruşa, Dağıtım Bedeli ise yüzde 40 artırılarak 2,8623 kuruştan 4,0051 kuruşa çıkarıldı. Böylece elektrik dağıtım şirketlerinin uyması gereken hedef doğrultusunda Ocak ayında zorunlu olarak yüzde 15`e indirilen kayıp ve kaçak bedeli yüzde 17.8 oranında uygulamaya devam edilmiş oldu. Elektrik Birim Fiyatı bazında durum çok çok daha vahimdir! Çıplak elektrik bedeli olan 19,8545 kr/kWh bazında Kayıp Kaçak Oranı yüzde 27.8’e çıkmıştır" diye konuştu.

 

Hanelerden Aylık 205 milyon TL Tahsilat

Samsun Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Özdağ yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.


"1 Temmuz 2015'den itibaren mesken aboneleri her 1 kilovat saat elektrik tüketimleri karşılığında 19.85 kuruşluk çıplak elektrik bedelinin yanında 5.52 kuruş kayıp ve kaçak bedeli ödeyecekler. Bu artış nedeniyle, yalnızca mesken kullanıcılarından, 2013 yılı tüketim düzeyinin 2015 yılında da geçerli olduğunu varsayarsak, bundan sonra aylık 205 milyon TL tahsil edilecek, meskenlerden yapılacak kayıp ve kaçak tahsilatı yıllık 2 milyar 130 milyon TL`yi bulacaktır. Maliyet esaslı faturalama mekanizması bir kez daha yalan oldu! Bir kez daha görülüyor ki ülkemizde AKP iktidarları döneminde maliyet esaslı mekanizma adı altında; enerji maliyetlerindeki artışlar faturalara yansıtılırken, buna karşılık maliyetlerdeki azalmanın başka kalemlerde artışlar yapılarak yok edildiği otomatik zam mekanizması yürütülmektedir."Elektriğe zam yapmadık" ifadesi bir kandırmacadan ibarettir. Özelleştirme Argümanları Çöktü. Özelleştirmeyi meşrulaştırmak için ortaya konulan en büyük argümanlardan birisi olan kayıp ve kaçak oranlarının azaltılacağı iddiasıyla dağıtım şirketleri için belirlenen 5`er yıllık birinci ve ikinci uygulama dönemini kapsayan kayıp ve kaçak hedeflerinde bugüne kadar 2 kez yükseltmeye gidildi. Bu uygulamanın yasal dayanağının olmamasının EPDK`de yarattığı sıkıntı nedeniyle AKP iktidarı, Nisan Ayında geçirdiği bir torba yasa ile EPDK`ya hedefleri değiştirme konusunda yetki verdi. Resmi Gazete`de 15 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan bu düzenleme Anayasa`ya aykırılık taşıması nedeniyle Anayasa Mahkemesi`nin gündeminde de yer almaktadır. Günümüzde temel bir insan hakkı olan elektriğin kamu hizmeti anlayışıyla yurttaşlara ucuz, kaliteli ve kesintisiz sunulabilmesi için kamunun yeniden inisiyatifi ele alması gerekmektedir. Bunun için de AKP döneminde tam gaz uygulanan özelleştirme, piyasalaştırma, enerji alanını kar hırsına terk eden politikalara son verilmelidir."

Bu Haber 968 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!