"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
ÖZELLEŞTİRME ZAM DEMEKÖZELLEŞTİRME ZAM DEMEK

Tarih: 2015-10-05

Samsun Haber- Samsun Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Özdağ, ucuzlayan elektrik birim fiyatlarının faturalarda mesken abonelerine yansıtılmadığını, "Özelleştirmenin ucuzluk getireceği " argümanının çöktüğünü söyledi. 

 

Enerji Piyasası Düzenlem Kurulu'nun (EPDK) Ekim 2015 tarifesinde elektrik birim fiyatlarının ucuzladığını vurgulayanSamsun Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Özdağ, "Elektrik Birim Fiyatı ucuzladığı halde mesken abonelerinde vatandaşın faturasına indirimler yansıtılmıyor. 2014 son çeyreği ile 2015 yılı son çeyreği arasında kalan tam bir yıllık dönemde mesken aboneleri için elektrik birim fiyatları 21,8111 (kr/kWh) kuruştan 19,8545 (kr/kWh) kuruşa düştüğü halde; yani bir yıl içerisinde maliyetlerde yüzde 9,1 oranında düşüş olduğu halde bu düşüş faturalara yansıtılmadı" dedi.


Yaptığı açıklamada "Kalem kalem fatura oyunları devam ediyor" diyen Samsun Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Özdağ, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu`nun (EPDK) Ekim 2015 tarifesinde; doğrudan özel elektrik dağıtım şirketlerinin kasasına giden ve yasal olduğu şüpheli Kayıp Kaçak Bedeli, Dağıtım Bedeli gibi kalemlerde yine vatandaşın aleyhine, elektrik dağıtım şirketlerinin lehine oynamalar yapıldığı ortaya çıktı. Bir yıl içerisinde, mesken tüketicilerinden 1 kilovat saatlik elektrik tüketimi başına tahsil edilen Kayıp ve Kaçak Bedelleri %18,7 artırılarak 4,6470 kuruştan, 5,5155 kuruşa, Dağıtım Bedeli ise yüzde 40 artırılarak 2,8623 kuruştan 4,0051 kuruşa çıkarıldı. Böylece elektrik dağıtım şirketlerinin uyması gereken hedef doğrultusunda Ocak ayında zorunlu olarak yüzde 15`e indirilen kayıp ve kaçak bedeli yüzde 17.8 oranında uygulamaya devam edilmiş oldu. Elektrik Birim Fiyatı bazında durum çok çok daha vahimdir! Çıplak elektrik bedeli olan 19,8545 kr/kWh bazında Kayıp Kaçak Oranı yüzde 27.8’e çıkmıştır" diye konuştu.

 

Hanelerden Aylık 205 milyon TL Tahsilat

Samsun Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Özdağ yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.


"1 Temmuz 2015'den itibaren mesken aboneleri her 1 kilovat saat elektrik tüketimleri karşılığında 19.85 kuruşluk çıplak elektrik bedelinin yanında 5.52 kuruş kayıp ve kaçak bedeli ödeyecekler. Bu artış nedeniyle, yalnızca mesken kullanıcılarından, 2013 yılı tüketim düzeyinin 2015 yılında da geçerli olduğunu varsayarsak, bundan sonra aylık 205 milyon TL tahsil edilecek, meskenlerden yapılacak kayıp ve kaçak tahsilatı yıllık 2 milyar 130 milyon TL`yi bulacaktır. Maliyet esaslı faturalama mekanizması bir kez daha yalan oldu! Bir kez daha görülüyor ki ülkemizde AKP iktidarları döneminde maliyet esaslı mekanizma adı altında; enerji maliyetlerindeki artışlar faturalara yansıtılırken, buna karşılık maliyetlerdeki azalmanın başka kalemlerde artışlar yapılarak yok edildiği otomatik zam mekanizması yürütülmektedir."Elektriğe zam yapmadık" ifadesi bir kandırmacadan ibarettir. Özelleştirme Argümanları Çöktü. Özelleştirmeyi meşrulaştırmak için ortaya konulan en büyük argümanlardan birisi olan kayıp ve kaçak oranlarının azaltılacağı iddiasıyla dağıtım şirketleri için belirlenen 5`er yıllık birinci ve ikinci uygulama dönemini kapsayan kayıp ve kaçak hedeflerinde bugüne kadar 2 kez yükseltmeye gidildi. Bu uygulamanın yasal dayanağının olmamasının EPDK`de yarattığı sıkıntı nedeniyle AKP iktidarı, Nisan Ayında geçirdiği bir torba yasa ile EPDK`ya hedefleri değiştirme konusunda yetki verdi. Resmi Gazete`de 15 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan bu düzenleme Anayasa`ya aykırılık taşıması nedeniyle Anayasa Mahkemesi`nin gündeminde de yer almaktadır. Günümüzde temel bir insan hakkı olan elektriğin kamu hizmeti anlayışıyla yurttaşlara ucuz, kaliteli ve kesintisiz sunulabilmesi için kamunun yeniden inisiyatifi ele alması gerekmektedir. Bunun için de AKP döneminde tam gaz uygulanan özelleştirme, piyasalaştırma, enerji alanını kar hırsına terk eden politikalara son verilmelidir."

Bu Haber 737 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!