CEP TELEFONUM KAYBOLDU. NE YAPMALIYIM?CEP TELEFONUM KAYBOLDU. NE YAPMALIYIM?

Tarih: 2017-01-30

Cep telefonu gün içinde ne kadar sıklıkla kullanılıp göz önünde olsa da başka kötü niyetli kişiler tarafından çalınabiliyor. Bir de akıllı telefonlara ödediğimiz önemli miktarlardaki paraları düşününce sizlere bazı bilgileri hatırlatmak istedik.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı bu konuda çok önemli bir uygulaması var. BTK, cep telefonun kayıp veya çalıntı durumunda vatandaşın Bilgi ve İhbar Merkezi’ne bildirmesiyle telefonun iletişime kapatılacağını bildirmiştir. Rızası dışında cep telefonu kaybolan vatandaş, 0 312 294 94 94 numaralı telefon aranarak IMEI numarası, TC kimlik bilgileri ve telefonun en son kullanım zamanını bildirerek, abonesi olunan operatör tarafından da bu bilgilerin onaylanmasıyla kayıp ve ya çalıntı telefon iletişime kapatılır. Daha sonra merkez bu telefona en yakın kolluk kuvvetine telefonun teslim edilmesine dair SMS gönderir. Bu işlemi yapabilmek için özellikle IMEI kodunun bilinmesi gerekmektedir. IMEI kodu her telefonda farklıdır ve o telefona özeldir. IMEI kodunu öğrenebilmek için  *#06# ‘yi tuşlamamız gerekmektedir. IMEI kodu 15 hanelidir. Cihazın hattının kapanması içinse GSM operatörüne başvurmak gerekmektedir.

E-devletten İhbar

Yukarıda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı’nın Bilgi ve İhbar Merkezi’ni arayarak telefonların kayıp ve ya çalıntı durumunda başvurma yolunu anlatmıştık. BTK, bir kolaylık olarak da benzer başvuru yolunu e-devlet üzerinden yapılabilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturarak vatandaşın hizmetine sunmuştur. Şimdi e-devlet üzerinden ihbar yapabilmeyi anlatacağız. Yapacağımız işlem e-devlette olduğu için ve bu ihbar işlemini de yapabilmemiz için e-devlet şifresi lazımdır. E-devlet şifresi olmayanlar PTT’den 2 tl karşılığında bizzat başvurarak nüfus cüzdanı ibraz edilerek e-devlet şifresi elde edilebilinir.

E-devlet şifresi temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresi arama motoruna yazılarak açılan sayfada e-hizmetler bölümü tıklanır. Karşımıza tüm hizmetler bölümündeki kurum ve kuruluşlara ait birçok işlem vardır. Biz burada Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu sekmesi altındaki Kayıp/Çalıntı İhbar Birimi tıklanır. Daha sonra karşımıza kimlik doğrulama sayfası çıkacaktır. E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ilgili boşluğa yazılarak işleme devam edilir. Elektronik imza, mobil imza, çipli kimlik kartı olan ve ya internet bankacılığını kullanan vatandaşlar da sisteme bu yollarla başvuru yapabilir. Daha sonra beyan formu açılacaktır. Boş kutucuk tıklanıp devam et butonuna basılır. Açılan ikinci sayfa ihbar başvuru formudur. İhbarda bulunan kişinin kimlik bilgileri ve cihaza ait bilgileri ilgili boşluğa yazdıktan sonra ileri butonuna basarak işleme devam edebiliriz.

İhbar beyan formunu doldurduktan sonra karşımıza olaya ilişkin bilgilerimizi soran sayfa çıkacaktır. Cihazın modelini yazarak, olay tipi ve zamanını seçip, gerektiğinde ihbarı yapan kişiye ulaşılması için alternatif bir telefon numarası ilgili boşluğa yazılarak başvuru yapılabilinir. İhbarınızın onaylandığına dair bir bilgi ekranda görüldüyse ihbar başvurusu kabul ediliştir ve telefona en yakındaki kolluk kuvvetine telefonu teslim edilmesine dair bir sms gönderilerek telefon iletişime kapatılacaktır.

İhbar Sorgulama

İhbar işleminizi yaptıktan sonra süreci takip etmek için de yine e-devleti kullanabilirsiniz. Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girerek e-hizmetler bölümünde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu sekmesinin altındaki kayıp-çalıntı sorgulama/iptal yazılı yeri tıklayarak işleme başlayabilirsiniz. Karşımıza kimlik doğrulama sayfası çıkacaktır. Kimliğimi şimdi doğrula butonuna basarak işleme devam edebiliriz. E-devlet şifremizi ve tc kimlik numaramızı ilgili boşluğa yazarak sisteme giriş yap butonuna basıp ilerleyebiliriz. Yapmış olduğumuz ihbarları görebilmek, detaylarına bakabilmek için bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada ihbar ve ya ihbarların durumu hakkında bilgi alabiliriz. Onayladı ve ya onay bekliyor şeklinde bir bildiri yazısı ekranda gözükecektir.  İhbara ilişki yazmış olduğumuz bilgiler detay kısmında bulunmaktadır. Yine bu sayfada yeni ihbar ekleme butonuna basarak başka yeni bir ihbar işlemi de yapabiliriz.

İhbar İptal

İhbar iptali için öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır: İhbar başvurunuz nasılsa iptali de yine aynı yöntemlerde olmalıdır. Örneğin savcılığa başvurarak ihbar yapmışsak yine savcılığa giderek ihbarımızı iptal etmemiz gerekmektedir. Eğer ihbar başvurusunu e-devlet üzerinden yapmışsak iptal etmek istediğimizde yine e-devlet üzerinden iptal etmemiz gerekmektedir.

E-devlet üzerinden ihbar iptalini yapabilmemiz için, ihbar detaylarını açtığımız sayfada iptal et butonuna tıkladığımızda ihbar iptal işlem sayfası açılacaktır. İhbar detayının olduğu sayfada, ihbar numarası mevcuttu. Bu ihbar numarasını ve ihbarın iptalinin nedeni yazılarak kaydet butonuna basılır ve ihbarımız iptal edilir. Telefon ihbar sürecinde iletişime kapanmıştı, bu ihbar iptali ile 8 saat sonra tekrar iletişime açılacaktır. Açılmaması ve ya herhangi bir olumsuz durumda Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun çağrı merkezi ile iletişime geçilmelidir.

Bu Haber 765 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!