Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TATİLE GİTMEDEN BU YAZIYI OKUYUNTATİLE GİTMEDEN BU YAZIYI OKUYUN

Tarih: 2017-07-01

Akdeniz, Trakya, Doğu Anadolu gibi sınır bölgelerde tatil yapanların cep telefonlarının diğer ülke operatörlerine geçtiğini farketmemeleri fatura sürprizi yaşamalarına neden olabiliyor. Bu durumda operatörlerin de abonelere uyarı mesajı gönderme zorunluluğu var. Ancak siz yine de işinizi şansa bırakmayın. Sınır ve kıyı bölgelerinde tatile giderken telefondan operatör seçimini otomatik yerine manuel olarak yapın.

BTK’DAN ÖNERİLER

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da tüketicilere bu konuda önerilerde bulundu. Abone tarafından kullanılan telefon hattı uluslararası dolaşım hizmetine açılmadığı müddetçe diğer ülke şebekeleri kullanılamıyor. Ancak hattın uluslararası dolaşım hizmetine açık olması durumunda kıyı veya sınır bölgelerindekilerin yurtdışındaki işletmecilerin şebekesi üzerinden hizmet alma ve bu durumda yüksek faturalarla karşılaşma ihtimalleri bulunuyor.

KOMŞU ÜLKE OPERATÖRLERİ ENGELLENİYOR

BTK tarafından işletmeci uygulamaları yakından takip ediliyor. Bu çerçevede kullanılan teknik sistemlerle sınır bölgelerinde telefon diğer ülke operatör şebekesine geçmek için istek gönderdiğinde, bu istek ‘Border Roaming Gateway’ teknolojisiyle belli kurallar çerçevesinde inceleniyor ve sınır bölgelerinde roaming yapıldığının değerlendirilmesi halinde abonenin belirli bir süre yurtdışı operatöre geçişine engel olunuyor. Böylece sınır bölgelerinde teknik imkanlar ve coğrafi koşullar gibi nedenlerle abonenin isteği dışında komşu ülke operatörlerinden hizmet alması engellenmiş oluyor.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Tatil için yurtdışını tercih edenlerin de yüksek faturalarla karşılaşmamak adına dikkat edebilecekleri noktaları toparladık.

– Yurtdışı paketleri: Operatörünüzün sunduğu yurtdışı paketlerine bir göz atın. Operatörlerin çoğu buradaki tarifenizi başka bir ülkede de günlük belli ekstra ücret karşılığı kullanabilmenizi sağlıyor. Ya da yurtdışında kullanmak için ek paket seçenekleri sunuyor.

– Mobil veriyi kapatın: Özellikle yurtdışına seyahat edenler telefonlarındaki ‘mobil veri’ ayarını kapatarak istekleri dışında dosya indirimi ve güncellemeler nedeniyle gelebilecek şok fatura riskinden kurtulabilir. Farkında olmadan mobil internet kullanımının önüne geçersiniz.

– Kablosuz ağlar arayın: Wi-Fi yani kablosuz ağı olmayan otel ya da restoran kalmamış durumda. Çoğu da istenilen hızlara sahip. Yurtdışından ücretsiz Wi-Fi’dan en üst düzeyde yararlanmak için cep telefonunuzun mobil veri ayarını kapatın. Ya da doğrudan uçak moduna alarak sadece Wi-Fi’dan yararlanın.

– Gitmeden önce indirin: Tatile çıkmadan önce ihtiyaç duyabileceğiniz mobil uygulama, kitap, film, müzik, harita, şehir rehberi gibi gerekli şeyleri telefon ya da tabletinize indirin. Böylece tatilde internet kullanarak bu işlemleri yapmak zorunda kalmazsınız. Çevrimdışı kullanılabilecek harita ve navigasyon uygulamalarını seçmeye özen gösterin.

– Sim kart satın alın: Cep telefonunu yurtdışında kullanmak isteyen ancak roaming ücreti ödemek istemeyenlerin diğer bir seçeneği de gittikleri ülkelerde bir ön ödemeli sim kart almaları. Böylece ne kadar ödediğinizi bilerek iletişim ve internet ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ancak telefonunuzun sim kart kilidi olmadığından emin olun.

– Veri takibi yapın: Bu konuda pek çok mobil aplikasyon var. Onlardan birini indirerek ne kadar veri tükettiğinizi takip edebilirsiniz. Limitinizi aştığınızda bu uygulamalar size uyarı da gönderiyor.

– Online zamanı azaltın: Tatile gittiniz biraz çevrenizle ilgilenin. Online olduğunuz zamanı azaltarak internet paketinizin bitmesine de engel olabilirsiniz hem de tatilinizden daha fazla zevk alırsınız.

Bu Haber 848 defa okunmuştur.
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
TURKCELL VE TOBB´DAN KADIN
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!