Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
SAKLIKENT KANYONU.SAKLIKENT KANYONU.

Tarih: 2017-11-17

Erdoğan Gümüş arkadaşımızın Hürriyet Seyahat'de yazıları yayınlanmaya devam ediyor.. Son yazısı:

 

SAKLIKENT KANYONU

Saklıkent Kanyonu, Antalya merkezine 190 km., Fethiye’ye ise 45 km. uzaklıkta. Saklıkent’e, Fethiye-Antalya karayolu istikametinde gidiyorsanız eğer, Seydikemer’den sağa dönerek yaklaşık 21 kilometre yolculuğun ardından ulaşabiliyorsunuz. Biz de bu yoldan gidiyoruz.

Yıllar önce iki küçük çocuğumuzla birlikte gittiğimiz için içlerine doğru yürüme şansımız olmadığından dolayı sadece giriş kısmını görebildiğim Saklıkent kanyonunu merak ediyorum ve Sansarak kanyonundan sonra bir kanyon yürüyüşü heyecanını daha yaşamak için sabırsızlanıyorum. Giriş ücretli, yetişkinler için 6 TL., öğrencilere 3 TL. olarak belirlenmiş (2017).  Kanyonda yürümek isteyenler için altı sert ve kaymaz sağlam ayakkabı şart. Girişte ve kanyon ağzında yer alan kafede altı kaymaz plastik ayakkabılar kiralanabiliyor. Aynı zamanda kaya parçacıklarının düşme tehlikesine karşı baret de kiralamak mümkün. Kanyon sularında giysilerinizin ıslanma ihtimali yüksek olduğundan, şort ve sade bir tişört giymek yapılabilecek en iyi tercih…

Bir doğa harikası: Saklıkent Kanyonu

 


Kaynaklara göre Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu 18 kilometre, yüksekliği 150-600 metre arasında değişiyor. Genişliği yer yer 2 metreye kadar düşen kanyonun, en çok 90 metreye kadar ulaştığı belirtiliyor. Dördüncü jeolojik zamanda meydana gelen depremlerin kanyonun oluşumunda etken olmasının yanı sıra bölgenin kayaç yapısının karstik kökenli olması ve akarsuyun da aşındırması, diğer etkenler olarak gösteriliyor. Kanyon önceleri Karaçay olarak bilinirken, 1990 yılında Ekrem Uçar isimli bir çoban tarafından keşfedilmiş ve  sonrasında TRT’nin katkılarıyla bu doğa harikası kanyon bölge turizmine kazandırılmış. Kanyon ağzına taşkın akan suyun üzerine sol tarafta kalan vadi yamacına monte edilen yaklaşık 200 metre uzunluğunda demir profil destekli ahşap köprü üzerinden yürüyerek ulaşıyoruz. Köprüden geçiş sırasında nehrin coşkusu ve yüksek kayaların ihtişamıyla ortaya çıkan muhteşem görüntü, oldukça heyecanlandırıyor. İki yamaç arasında dalgalanan dev Türk bayrağı da bir kat daha artırıyor heyecanımızı.

Yazının Tamamını Okumak için TIKLAYINIZ
 

Bu Haber 540 defa okunmuştur.
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!