SAKLIKENT KANYONU.SAKLIKENT KANYONU.

Tarih: 2017-11-17

Erdoğan Gümüş arkadaşımızın Hürriyet Seyahat'de yazıları yayınlanmaya devam ediyor.. Son yazısı:

 

SAKLIKENT KANYONU

Saklıkent Kanyonu, Antalya merkezine 190 km., Fethiye’ye ise 45 km. uzaklıkta. Saklıkent’e, Fethiye-Antalya karayolu istikametinde gidiyorsanız eğer, Seydikemer’den sağa dönerek yaklaşık 21 kilometre yolculuğun ardından ulaşabiliyorsunuz. Biz de bu yoldan gidiyoruz.

Yıllar önce iki küçük çocuğumuzla birlikte gittiğimiz için içlerine doğru yürüme şansımız olmadığından dolayı sadece giriş kısmını görebildiğim Saklıkent kanyonunu merak ediyorum ve Sansarak kanyonundan sonra bir kanyon yürüyüşü heyecanını daha yaşamak için sabırsızlanıyorum. Giriş ücretli, yetişkinler için 6 TL., öğrencilere 3 TL. olarak belirlenmiş (2017).  Kanyonda yürümek isteyenler için altı sert ve kaymaz sağlam ayakkabı şart. Girişte ve kanyon ağzında yer alan kafede altı kaymaz plastik ayakkabılar kiralanabiliyor. Aynı zamanda kaya parçacıklarının düşme tehlikesine karşı baret de kiralamak mümkün. Kanyon sularında giysilerinizin ıslanma ihtimali yüksek olduğundan, şort ve sade bir tişört giymek yapılabilecek en iyi tercih…

Bir doğa harikası: Saklıkent Kanyonu

 


Kaynaklara göre Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu 18 kilometre, yüksekliği 150-600 metre arasında değişiyor. Genişliği yer yer 2 metreye kadar düşen kanyonun, en çok 90 metreye kadar ulaştığı belirtiliyor. Dördüncü jeolojik zamanda meydana gelen depremlerin kanyonun oluşumunda etken olmasının yanı sıra bölgenin kayaç yapısının karstik kökenli olması ve akarsuyun da aşındırması, diğer etkenler olarak gösteriliyor. Kanyon önceleri Karaçay olarak bilinirken, 1990 yılında Ekrem Uçar isimli bir çoban tarafından keşfedilmiş ve  sonrasında TRT’nin katkılarıyla bu doğa harikası kanyon bölge turizmine kazandırılmış. Kanyon ağzına taşkın akan suyun üzerine sol tarafta kalan vadi yamacına monte edilen yaklaşık 200 metre uzunluğunda demir profil destekli ahşap köprü üzerinden yürüyerek ulaşıyoruz. Köprüden geçiş sırasında nehrin coşkusu ve yüksek kayaların ihtişamıyla ortaya çıkan muhteşem görüntü, oldukça heyecanlandırıyor. İki yamaç arasında dalgalanan dev Türk bayrağı da bir kat daha artırıyor heyecanımızı.

Yazının Tamamını Okumak için TIKLAYINIZ
 

Bu Haber 643 defa okunmuştur.
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!