Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/umitseno/telekomculardernegi.org.tr/ayarlar.php on line 7

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/umitseno/telekomculardernegi.org.tr/ayarlar.php on line 24

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/umitseno/telekomculardernegi.org.tr/haberdetayi.php on line 24

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/umitseno/telekomculardernegi.org.tr/haberdetayi.php on line 27
PTT KARGO SORGULAMA NASIL YAPILIR | Telekomcular Derneği
 
 
PTT KARGO SORGULAMA NASIL YAPILIRPTT KARGO SORGULAMA NASIL YAPILIR

Tarih: 2019-05-01

PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır? Kargo Teslim Tarihi ve Kargom Nerede Nasıl Öğrenilir?

PTT Kargo Sorgulama nasıl yapılır ? Barkod numarası olmadan kargomuzu takip edebilir miyiz? PTT Kargo müşteri dostu anlayışıyla size kolay çözümler sunuyor!

2008 yılında PTT tarafından kurulan kargo taşımacılığında yurtiçi ve yurtdışında geniş hizmet ağına sahip olan PTT kargo diğer kargo firmalarına göre başarılı ve uygun fiyatlıdır. Kargo sorgulamak basit ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilir. Kargonuz nerede, alıcıya ne zaman ulaşacak, varış şubesine gitti mi bu soruların hepsini barkod kullanarak yapabilirsiniz.

1019 merkez şube ve 2729 adet alt şube sayısına sahip bu kurum başarılara ve hızlı gönderime imza atar.

PTT Kargoların Barkod Numarası ile Sorgulaması

PTT ile gönderilen veya size gelen kargoların PTT kargo takibi barkod sistemi sayesinde kolaylıkla yapılabilir. Gönderilen her kargoda barkodlar bulunur. Gönderime özel olan barkodlar takibi çok kolaylaşmıştır. Barkod numarası kullanarak yapılan takipler 2 şekilde olmaktadır. 

PTT resmi intenet sitesini kullanan müşteriler ;  siteye giriş yaptıktan sonra gönderi takibi bağlantısından açılacak olan sayfa üzerinden sorgulamalarını gerçekleştirebilirler. Barkod numarasını doğru bir şekilde girip  diğer bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekir.

Kargo takibi yapan kişilerin gerekli bilgileri doldurduktan sonra ekrandaki sorgula butonuna tıklamaları yeterli olacaktır. Böylelikle kargo takip işlemi PTT resmî sitesinden tamamlanmış olmaktadır.

E-Devlet sisteminden yararlanarak kargo takibi yapan müşteriler ; Şifre sahibi olmalıdır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler menüsünden PTT işlemlerine giriş yapılmalıdır yada  ana sayfa üzerinde yer alan arama çubuğuna ‘PTT kargo takip’ yazabilirsiniz

Sorgulama sayfasına giren kişilerin barkod numarasını size gösterilen alana yazmaları gerekir.

Barkod numarasını yazarak sorgulama butonuna basan kişiler kargolarıyla ile ilgili bütün bilgilere ulaşır.  

Barkod numaranız yoksa  PTT Kargo takip numarası 444 1 788 kullanarak kargo durumunuzu öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo tarafından verilen kargo gönderi hizmetleri;

Yurtdışı gönderileri, Acil gönderiler, Alıcının kendisine teslim edilecek olan gönderiler, Gidiş ve dönüş ücretli gönderiler, Kontrollü teslim gönderileri  Alma haberli olarak gönderilen gönderiler, Ücretin alıcı tarafından yapılacağı gönderiler, Adresten alım özel hizmeti, PTT şubelerinden teslim alınacak gönderiler, Ödeme şartlı yapılan gönderiler, Sigortalı olarak yapılan gönderiler şeklindedir.

PTT Kargo Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

PTT kargo hesaplamalarında ücret hesaplaması yapmak için PTT resmi sitesine giriniz. ‘PTT kargo ücret hesaplama sayfasına git’ menüsü üzerinden PTT kargo gönderileri ücret sorgulama sayfasına gidin. Verilen kargo hizmetlerindeki ücretlendirmeleri sorgulamak ve öğrenmek için sırası ile;  

‘Yurtiçi hizmetler’ alanı işaretledikten sonra PTT Kargo alanını işaretleyin.

Daha sonra gönderilecek olan kargonun kilogramağırlığı, en ve boy ebatları ve yükseklik bilgilerini düzenleyin. Bütün bu bilgiler girildikten sonra ekranın alt köşesinde gönderilecek olan kargonun kaç desi olduğu bilgisi görülecektir.

Daha sonraki aşamada ise özel ek hizmetleri alanına geçiş yapılması gerekmektedir.

Özel hizmetler alanında işleme uygun olan alan işaretlenmelidir. Özel hizmet alanında seçim yapılacak olan hizmet seçenekleri; telefon ile teslim bilgisi, ücret alıcıdan tahsil, alma haberi gönderi, şubeden teslim alma ve sigortalı kargo gönderimi gibi seçenekler bulunmaktadır.

Özel hizmetler arasında bulunan seçeneklerden bazıları ücrete tabi olarak yapılmakta ve kargo gönderisinin ücretini yükseltmektedir. Bu hususa dikkat ederek seçim yapılması doğru olmaktadır.

Özel ek hizmetlerin seçiminden sonra kargo ücreti daha yüksek oluyor ise seçilmiş olan özel ek hizmetten ek ödenek alındığı anlaşılmaktadır.

Ağırlığı en fazla otuz kilogram olan yurtiçi gönderileri ‘Posta kargosu, yurtdışı gönderileri ise ‘Posta kolisi’ olarak kabul edilir. Hacim ve ağırlık olarak posta kargosundan daha fazla olan gönderiler ise ‘Kargo’ olarak isimlendirilir.

PTT yurtdışı kargo gönderilerinde posta kolilerinin ücretlendirilmesi gönderilerin ağırlıkları esas alınır. Yurtdışına gönderilecek kargoların fiyat hesaplamalarını öğrenmek için Yurtdışı koli tarifesine bakınız.

PTT Tarafından Sunulan Hizmetler Nelerdir?  

PTT tarafından sunulan hizmetler şu şekilde sıralanmaktadır;

E-devlet şifreleri PTT aracılığı ile verilmektedir. 

Fatura ödeme, para gönderme ve anlaşmalı bankalar ile ilgili yapılan tüm döviz alım satımları,

Yurtiçi ve yurtdışı kargo ve dosya gönderimleri, acele posta, mektup, faks, kart ve telgraf gönderimleri hizmetleri 

Devlet tarafından yapılan sosyal yardım ödemeleri ve emeklilerin maaş ödemeleri,

Türk net ADSL aboneliği, Smile ADSL aboneliği, TTNET ve ADSL aboneliği, TÜRKSAT Kablo TV ve Kablo net aboneliği,

A Plus iletişim, Türk Telekom, Global İletişim, ikon Telekom gibi arama kartları satın alma hizmetleri bulunmaktadır. Bu kartlardan satın almak isteyen kişiler PTT şubelerine başvuruda bulunabilir.

Sigorta işlemleri ile ilgili (zorunlu trafik sigortası, poliçe satışları, Dask sigortası ve prim tahsilâtı) hizmetler PTT tarafından verilen hizmetler arasında bulunmaktadır.

 

Bu Haber 3004 defa okunmuştur.
ZEKİ POLAT´IN EŞİ VEFAT ETT
GENEL KURUL BİLGİLENDİRME
YÜKSEK TANSİYON SÖYLEŞİSİ
SEVDA EMER´İN BABASI VEFAT ETT
RECEP YILDIZ VEFAT ETTİ
EROL ÖZVATAN´ IN BABASI V
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
ŞEVKET KUŞÇU ´NUN OĞLU VEFA
DERNEĞİMİZDEN ÖRGÜ TEKNİKL
ŞABAN AYDOĞAN VEFAT ETTİ
İHSAN PEKEL VEFAT ETTİ
TAMER BİRİKEN VEFAT ETTİ
YAŞAR DEDEMLİ VEFAT ETTİ
UĞUR KIRTIL VEFAT ETTİ
AYŞEGÜL AKYÜREK´İN AĞABEY
MUSA CAN´IN BABASI VEFAT ETTİ
OSMAN KUZKAYA´NIN ANNESİ VEFAT
PTT KARGO SORGULAMA NASIL YAPILI
PTT PUL MÜZESİNDE NOSTALJİ KA
PTT GENEL MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!