Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
EYVAH TELEFONUM ÇALINDI! NE YAPMALIYIM! EYVAH TELEFONUM ÇALINDI! NE YAPMALIYIM!

Tarih: 2017-04-25


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi, cep telefonların kaybolması ve çalınmasıyla alakalı ikazda bulundu. BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU’nın yaptığı izaha göre, kullanıcıların telefonların IMEI numarasını kaydetmesi gerekiyor

Cep telefonu çalınan kişi, bir yandan kendisi için çok değerli olan kılavuzunu kaybetmenin kederini yaşarken, diğer yandan telefonunun suç örgütleri tarafından kullanılmasından kaygı duyuyor.

Takriben 75 milyon cep telefonu abonesinin bulunduğu Türkiye’de kimi art niyetli kişiler çalıntı cep telefonlarını kullanıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU), cep telefonunu kaybeden yurttaşın yapması gerekenleri kamuoyu ile paylaştı.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU bünyesinde kurulan Bilgi ve İhbar Merkezi’nin (BİM) 0 312 294 94 94 numaralı telefonunu arayarak 15 haneli IMEI numarasını bildiren yurttaş, hattın iletişime kapanmasını sağlıyor. Resmi web sitesinden bir vatandaşın ‘Aletimi kaybettim/çaldırdım. Ne yapmalıyım?’ sualini yanıtlandıran BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU, şu izahta bulundu; “Aletine ait IMEI numarası beyaz listede bulunan ancak aleti çalınan, yağmalanan, kaybolan veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişiler aletinin elektronik haberleşme ağından hizmet almasını engellemek için e-Devlet kapısı üzerinden veya telefon yoluyla BİM’e ihbarda bulunur.

Ayrı olarak Mahkemelere veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına da çalıntı alet konusunda müracaatta bulunulabilir.Kayıp/çalıntı ihbarının gerçekleşmesi için evvela alete ait 15 rakamlı IMEI numarasının bilinmesi, hat sahibi olan kişinin telefon ile ihbarda bulunması gerekmektedir. Ayrı olarak Mahkemelere veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına da çalıntı alet konusunda müracaatta bulunulabilir.” ‘Kayıp/çalıntı aletimin bulunmasını istiyorum.

Ne yapmalıyım?’sualinin da cevap verdirildiği izahta, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesinin çalınan, gasp edilen veya kaybedilen telefonları bulmak ve alakalı kişiye teslim etmek gibi görevleri bulunmamaktadır. Bu konuda adli mercilere müracaat edilebilecektir.” denildi.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU, vatandaşlara, cep telefonlarının çalınması vaziyetinde, öncelikle 0 312 294 94 94 numaralı telefondan BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU’nın Bilgi ve İhbar Merkezi’nin aranması çağrısında bulundu. Ancak bu numarayı aramadan önce IMEI numaranızı kesinlikle bilmeniz gerekiyor.

Kaynak: http://habernova.com/btk-cep-telefonlarini-kaybedenlere-uyari-33210.html

 

Bu Haber 776 defa okunmuştur.
KARİA YOLUNDA BİR NEFES ARASI
ATATÜRK´ÜN İNÖNÜ´YE
ŞERİFE SEMERCİ´NİN İLK Şİİ
TÜRK TELEKOM İŞÇİLERİ DİRENİŞTE
NAİLE DEMİR AMELİYAT OLDU
TT´DA OGERİN HİSSELERİ SATILIYOR
AVRUPANIN EN İYİ PULUNU SEÇELİM
21 AYDA 1,5 MİLYAR DOLAR KAZANAN
UYGULAMAYI KALDIRMAZSANIZ YANDIN
EYVAH TELEFONUM ÇALINDI! NE YAPM
YERLİ BAZ İSTASYONUNDAN İLK GÖRÜ
YSK; SEÇSİS ÇOK GÜVENLİ
PTT´YE ALINACAK 2500 KİŞİ İÇİN Ş
TURKCELL 2300 KİŞİ ALACAK
1472 YENİ BAZ İSTASYONU
RTÜK TELGRAF MEMURU
TÜRK TELEKOMDAN ŞİKAYET ÜSTÜNE Ş
TÜRK TELEKOM GERÇEĞİ
TELEKOM ÜST YÖNETİMİ YENİDEN ŞEK
ERMENİ TEZLERİ-TURKCELL VE REKLA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!